Финансовият комисар на Европейския съюз Валдис Домбровскис обеща да предложи нови правила за регулиране на криптовалутите, като например Libra на Facebook.
<span style="background-color: transpa Както съобщава Reuters, говорейки пред законодателите на ЕС на 8-ми октомври, Домбровскис заяви:
Европа се нуждае от общ подход по отношение на криптовалутите като Libra. Възнамерявам да предложа ново законодателство по въпроса.
След като беше премиер, министър на финансите на Латвия и член на Европейския парламент през 2004–2009 г., Домбровскис се опитва да бъде избран за изпълнителен вицепрезидент на Европейската комисия.
Ако бъде номиниран, той ще бъде натоварен по задачата със заглавието „Икономика, която работи за хората”, и ще продължи да отговаря за портфолиото на финансовите услуги на Комисията и нейната работа за задълбочаване на европейския икономически и паричен съюз, както Урсула фон дер Лайен подчерта. В допълнение към необходимостта от ново законодателство, специфично за криптовалутите в Европа, Домбровскис говори, че ЕС трябва да се да се справи с “неетична конкуренция, киберсигурността и заплахите за финансовата стабилност“.
Германският финансов министър Олаф Шолц заяви на 7-ми октомври, че е скептично настроен към проекта Libra.
@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }
Проектът на технологичния титан също получи студен отговор от френския министър на финансите Бруно Льо Мер. Той каза, че Libra не трябва да бъде узаконена на територията на Европа, тъй като това би навредило на паричния суверенитет на държавите.
Камбоджанските власти блокираха достъпа до 16 големи крипто-борси, включително Binance, Coinbase и OKX, поради липсата на лиценз от Регулатора на ценни книжа и борси на Камбоджа (SERC).
Европейската централна банка (ЕЦБ) наскоро сподели актуална информация за разработването на цифровото евро, отбелязвайки ключов етап в текущата подготвителна фаза.
Бразилската централна банка (BCB) представи проектопредложение, целящо да ограничи тегленето на стабилни монети, обезпечени с чуждестранна валута, до портфейли за самостоятелно попечителство.
Русия напредна с нова данъчна рамка за криптовалутите, насочена както към добива, така и към търговията с тях.