Финансовият регулатор на Обединеното кралство е предупредил инвеститорите за нерегистрирана брокерска фирма, която изглежда предлага криптовалутни деривати в страната.
В свое изявление вчера Органът за финансово поведение се насочи към фирма „Олсон Капитал”, която според регулатора се намира в София, България.
„Тази фирма не е упълномощена от нас и е насочена към хора в Обединеното кралство. Според информацията, която държим, ние вярваме, че тя извършва регулирани дейности, без да имат разрешение за тях“, казаха от агенцията.
Докато уеб сайтът на фирмата понастоящем не е достъпен, информацията от Scambroker, сайт, който разглежда внимателно брокерите и дилърите на ценни книжа, показва, че фирмата се занимава с услуги за търговия с криптовалута и не е регистрирана в FCA като лицензиран брокер.
Уеб сайтът също така показва, че услугите, предлагани на „Олсон Капитал”, включват търговия с различен доход (CFD) на различни криптовалути, включително Биткойн, XRP , Dash , Етериум, Monero и Litecoin. Освен това инвеститорите трябва да депозират поне около 250$, за да открият сметка на платформата, казва ScamBroker.
Докато „Олсон Капитал” не отговори на запитвания от CoinDesk, коментарите на Scambroker от няколко инвеститора твърдят, че заявленията за тегления не са продължени дори дни след заявяването.
Известието идва като продължение на усилията на FCA да предупреди обществеността относно търговията с деривати, свързани с криптовалути, тъй като такива дейности попадат под юрисдикцията на агенцията.
Регулаторът издаде предупреждение на обществеността през ноември 2017 г., по-специално по отношение на риска, свързан с CFD криптовалута.
И по-рано през миналата година високопоставен служител на FCA заяви също, че обществеността трябва да „упражнява известна предпазливост” при подобни продукти.
Тъй като пейзажът на крипто регулациите се развива, Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) изглежда отстъпва, като други регулаторни органи поемат по-значима роля.
Лидерите на крипто индустрията с тласък за промяна на начина, по който се регулират стабилните монети, с цел да осигурят правото да предлагат лихви на притежателите.
Tether, най-големият емитент на стабилни монети в света, затвърди позицията си на значима сила в световните финанси, като стана седмият по големина притежател на държавни облигации в САЩ.
Законодателните власти направиха голяма стъпка към регулирането на стабилните монети, тъй като Комитетът по финансовите услуги на Камарата на представителите гласува в подкрепа на нов законопроект.