Повечето ръководители на големи корпорации предвиждат, че цифровите активи ще бъдат важна част от бъдещата парична система, заключава проучване.
Скорошно проучване разкри, че 73% от висшите ръководители на финансовите институции се страхуват, че техните компании ще изостанат по отношение на развитието, ако не успеят да възприемат виртуалните валути и блокчейн технологията. 76% смятат, че цифровите активи ще заменят фиатните пари в следващите 5 до 10 години.
Многонационалният доставчик на професионални услуги – Deloitte – проведе проучване сред повече от 1,000 банкови лидери и ръководители на финансови институции, базирани в САЩ, Великобритания, Китай, Хонконг, Германия, Бразилия, Япония, Сингапур, Южна Африка и ОАЕ. Целта е да се определи дали тези топ мениджъри виждат криптовалутите като бъдещето.
По-голямата част от анкетираните (80%) отговарят, че цифровите активи ще играят важна роля във финансовата индустрия през следващите две години. 73% от ръководителите смятат, че приемането на блокчейн е от съществено значение, ако организациите искат да бъдат конкурентоспособни в бъдещата индустрия.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн изглежда позициониран да продължи възхода си
76% от тях дори твърдят, че виртуалните активи ще заменят фиатните валути в следващите 5 до 10 години. Те прогнозираха, че краят на физическите пари е близо.
Линда Павчук – американски лидер на блокчейн и цифрови активи в Deloitte – коментира резултатите:
През последната година видяхме значителна промяна в начина, по който световната финансова екосистема мисли за нови бизнес модели, подхранвани от цифрови активи, и как това играе значима роля във финансовата инфраструктура.
Павчук добави, че основите на банкирането са архаични и финансовите ръководители трябва да намерят алтернативни начини да създадат “икономически растеж в бъдеще на парите”.
43% от анкетираните са на мнение, че техните институции трябва да приемат криптовалути като опция за плащане. Сред възрастните ръководители тази цифра е още по-висока – 63%.
Според всеки шести човек от проучването регулаторните бариери са най-голямата пречка за по-широкото приемане на цифрови активи. 71% се опасяват, че киберсигурността в крипто пространството се нуждае от подобрение.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.