Повечето ръководители на големи корпорации предвиждат, че цифровите активи ще бъдат важна част от бъдещата парична система, заключава проучване.
Скорошно проучване разкри, че 73% от висшите ръководители на финансовите институции се страхуват, че техните компании ще изостанат по отношение на развитието, ако не успеят да възприемат виртуалните валути и блокчейн технологията. 76% смятат, че цифровите активи ще заменят фиатните пари в следващите 5 до 10 години.
Многонационалният доставчик на професионални услуги – Deloitte – проведе проучване сред повече от 1,000 банкови лидери и ръководители на финансови институции, базирани в САЩ, Великобритания, Китай, Хонконг, Германия, Бразилия, Япония, Сингапур, Южна Африка и ОАЕ. Целта е да се определи дали тези топ мениджъри виждат криптовалутите като бъдещето.
По-голямата част от анкетираните (80%) отговарят, че цифровите активи ще играят важна роля във финансовата индустрия през следващите две години. 73% от ръководителите смятат, че приемането на блокчейн е от съществено значение, ако организациите искат да бъдат конкурентоспособни в бъдещата индустрия.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн изглежда позициониран да продължи възхода си
76% от тях дори твърдят, че виртуалните активи ще заменят фиатните валути в следващите 5 до 10 години. Те прогнозираха, че краят на физическите пари е близо.
Линда Павчук – американски лидер на блокчейн и цифрови активи в Deloitte – коментира резултатите:
През последната година видяхме значителна промяна в начина, по който световната финансова екосистема мисли за нови бизнес модели, подхранвани от цифрови активи, и как това играе значима роля във финансовата инфраструктура.
Павчук добави, че основите на банкирането са архаични и финансовите ръководители трябва да намерят алтернативни начини да създадат “икономически растеж в бъдеще на парите”.
43% от анкетираните са на мнение, че техните институции трябва да приемат криптовалути като опция за плащане. Сред възрастните ръководители тази цифра е още по-висока – 63%.
Според всеки шести човек от проучването регулаторните бариери са най-голямата пречка за по-широкото приемане на цифрови активи. 71% се опасяват, че киберсигурността в крипто пространството се нуждае от подобрение.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.