Позовавайки се на доказаното институционално търсене на продукти с криптовалута, Fidelity Investments, петият по големина мениджър на активи в света, с 27 милиона клиенти и $7.2 трилиона в клиентски активи, обяви, че ще стартира отделна компания, за да осигури попечителство на криптовалути и услуга за търговия за институции.
Наречено Fidelity Digital Asset Services, CNBC съобщава, че компанията ще служи като мост между институционалните инвеститори и досегашната фокусирана върху търговията на дребно крипто индустрия, която в последно време се стреми да пусне червения килим за институциите.
„Нашата цел е да направим цифрово-местните активи, като Биткойн , по-достъпни за инвеститорите“, заяви председателят и главен изпълнителен директор на Fidelity Investments, Абигейл Джонсън, в прессъобщение.
Новото начинание ще бъде ръководено от Том Джесъп, който според профила си в LinkedIn прекарва 17 години в Goldman Sachs, преди да се присъедини към блокчейн стартъпа Chain, като президент през 2017 г., а след това и към Fidelity през 2018 г. като ръководител на корпоративното развитие на бизнеса.
„Видяхме, че има някои неща, необходими на институциите, които може да осигури само фирма като Fidelity“, каза Джесъп пред CNBC. „Имаме известна технология, която сме възпроизвели от други части на Fidelity – можем да използваме всички ресурси на една голяма организация“.
Бе съобщено по-рано тази година, че Fidelity изглежда, че изгражда борса за криптовалути, тъй като фирмата е рекламирала вътрешно за разработчиците, за да помогнат за изграждането на „дигитален обмен на активи“. Излизайки от публичните коментари на много главни изпълнителни директори в основната финансова индустрия, Абигейл Джонсън присъстваше само миналата година на крипто конференция, но също така каза на публиката, че е „вярваща“ в технологията.
Тази отворена позиция позволи на Fidelity да се позиционира като потенциален лидер на процъфтяващия крипто пазар, който според съобщенията е започнал да привлича големи университетски фондове като Харвард и Йейл.
„Може да погледнете криптовалутният свят и да кажете „уау е това ново нещо“, но ние управляваме ключови материали от дълго време“, продължи Джесъп в интервюто със CNBC.
Fidelity се присъединява към нарастващия списък на наследниците на финансовите гиганти, които са имали достатъчно потенциал в пространството на крипто пазара, за да оправдаят инвестирането в ресурсите, за да произвеждат продукти, пригодени за този зараждащ се пазар.
Разбира се, мечият пазар на 2018 може да е понижил ентусиазма в някои заседателни зали. Казва се, че Barclays спокойно е поставил своя проект за търговия с криптовалути на пауза, докато Goldman Sachs са оттеглили плановете си за търговия, за да дадат приоритет на услугата за крипто попечителство.
„Никой не каза, когато някои от тези ранни интернет компании през 2000 г., в ранна фаза, излязоха от бизнеса, тъй като интернет е обречен“, заключи Джесъп. „Ние не се концентрираме твърде много върху цената. Това е фундаментална технология – хората се опитват да се изправят пред тенденцията и да очакват колебания в самите активи“.
Биткойн, криптовалута номер едно по пазарна капитализация, изглежда неудържим в момента, като цената му достигна нов исторически връх (ATH) от над $84,000.
Стойността на активите на MicroStrategy в Биткойн нарасна рязко, като надхвърли $22 милиарда, след като цената на водещата криптовалута се покачи над $82,000.
MicroStrategy, най-големият корпоративен притежател на Биткойн, обяви неотдавнашното си придобиване на приблизително 27,200 BTC между 31 октомври и 10 ноември 2024 г. на обща стойност $2.03 милиарда.
Биткойн продължава бичата тенденция, чупейки рекорд след рекорд – този път криптовалута номер едно по пазарна капитализация надхвърли $82,000.