НАЧАЛО Други

Фиатни пари и криптовалути

20.04.2018 20:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Фиатни пари и криптовалути

В малко по-древен етап от историята ни, животните и продуктите, произведени от тях, са били използвани като разменна единица.

С времето, всевъзможни метали се налагат като разменно средство за фасилитиране на по-практични стокови размени. Злато, сребро, калай и желязо са били ценните метали използвани като обменни средства. Впоследствие, те се превръщат в мярка за стойност.

Първите пари са били монети

Като се смята, че първите монети са били въведени в древното царство Меония, което се пада на територията на днешна Турция, на средиземноморския браг срещу островите Лесбос, Хиос и Самос. Монетата е била направена от самородна сплав между злато и сребро (електрум). Това твърдение се базира на древни писания, включителни тези на Херодот, който пише:

“Лидийците първи по наше знание секли и въвели в употреба парите от злато и сребро, и също първи захванали търговия на дребно.”

Съществуват и други хипотези за произхода на парите, като например идеята, че монетите произлизат от Китай, а тези в Меония са били първите изсичани от ценни метали като гарант за стойност.

Книжни пари

Те се срещат за първи път в Китай, а появата им се обяснява с необходимостта от по-гъвкаво платежно средство от тромавите монети. При търговия на едро търговците започнали да издават записи на хартия, валидни в малък регионален обсег и за определен срок.

През 10 век правителството на династия Сун употребява такива записи в търговията със сол, върху която притежава монопол. Правителството дава право на няколко магазина да издават банкноти, а през 12 век иззема това им право и започва самото то да произвежда държавни хартиени пари. Издадените банкноти били валидни само в малък район и за кратко време, едва в средата на 13 век започва стандартизирано печатане на книжни пари, приемани в национален мащаб.

Първите ценни книжа 

Използвани от холандската източно-индийска компания, а насетне те били емитирани и използвани от европейските колониални правителства в Северна Америка. Този процес бил обусловен от търговските доставки между метрополиите и колониите, които отнемали много време. Колониите често имали недостиг на пари, докато икономиката им се разраствала, и вместо да се връщат към бартерната система, там започнало масово използване на писмени документи, гарантиращи плащането, които се разменяли точно като валута.

Фиатни пари

Криптовалути


Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Robinhood ще издаде собствена кредитна карта

Във вторник Robinhood Markets пусна нова кредитна карта, с която цели да разшири присъствието си на пазара на лични финанси и да увеличи броя на абонаментите за премиум ниво.

28.03.2024 20:30 1 мин. четене

БРИКС: Доларът се е сринал с 25% от 2020 година насам

Съединените щати преживяват значителни геополитически вълнения и се борят с инфлационния натиск. Ескалацията на лихвените проценти доведе до неустойчив икономически модел, изострен от усилията за дедоларизация в рамките на страните от БРИКС, което доведе до забележимо обезценяване на щатския долар през последните четири години.

28.03.2024 20:00 2 мин. четене

Как рецесията в Германия влияе на икономиките в Европейския съюз

Рецесията в Германия оказва силно влияние върху европейската икономика поради ключовата й роля в Европейския съюз (ЕС) и значимите й търговски отношения.

28.03.2024 17:00 2 мин. четене

KuCoin ли ще е следващият FTX?

Министерството на правосъдието на САЩ наскоро повдигна обвинения срещу KuCoin, глобална борса за криптовалути, и двамата ѝ основатели Чун Ган (известен като Майкъл) и Ке Танг (известен като Ерик).

28.03.2024 15:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.