Очаква се този четвъртък Федералният резерв да понижи лихвените проценти, което ще бъде второто намаление само за няколко месеца.
Икономистите предвиждат скромно свиване на лихвения процент с 0.25 процентни пункта, което ще доведе до понижаване на лихвения процент по федералните фондове от сегашния му диапазон 4.75% – 5% до 4.5% до 4.75%. Това се случва след по-голямо намаление на лихвения процент през септември, което изненада мнозина.
Тъй като инфлацията продължава да се понижава, изглежда, че Фед постепенно намалява предишните си мерки, насочени към овладяване на рекордно високата инфлация, възникнала по време на пандемията. Въпреки че очакваното намаление може да предложи известно незабавно облекчение, експертите смятат, че първоначално въздействието му ще бъде ограничено, а ако Фед продължи да следва тази траектория през следващите месеци, ще се появят по-видими ефекти.
За тези, които управляват дългове по кредитни карти, тези постепенни съкращения могат в крайна сметка да се превърнат в намалени разходи за лихви, въпреки че първоначално промените може да са скромни. Мат Шулц, главен кредитен анализатор в LendingTree, предполага, че засега потребителите могат да видят само незначителни възможности за спестяване, като по-значимите ефекти вероятно ще се натрупват с течение на времето.
Въпреки че корекциите на Фед могат да облекчат някои разходи по заемите, лихвите по ипотечните кредити обаче напоследък се повишиха въпреки предишното намаление на лихвените проценти, главно поради икономическата несигурност и нарастващата доходност на държавните ценни книжа. Старши икономистът на LendingTree Джейкъб Чанъл посочи, че опасенията на инвеститорите относно американския дълг и предстоящите избори могат да задържат ипотечните лихви на високо ниво, поне засега.
Официалното съобщение на Фед е насрочено за 21:00 ч. (българско време) на 7 ноември, като се очаква председателят Джером Пауъл да направи обръщение към пресата малко след това.
Според главния изпълнителен директор на Ripple Брад Гарлингхаус стабилната монета RLUSD на компанията е получила официално одобрение от Департамента за финансови услуги на щата Ню Йорк (NYDFS).
Силата на щатския долар в световния финансов пейзаж остава непоклатима, тъй като той продължава да превъзхожда други валути, включително индийската рупия.
Известен крипто инвеститор, смята, че в бъдещето на базираните в САЩ децентрализирани финанси (DeFi) се крие значителна възможност за растеж.
По време на 16-ата среща на върха на БРИКС, която се проведе през октомври в руската област Казан, блокът представи прототип на потенциална нова валута.