В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Преди това банките трябваше да подават предварително уведомление за плановете си за търговия с дигитални активи. Сега от Федералният резерв заявиха, че просто ще наблюдава тези дейности чрез обичайния си надзорен процес, премахвайки по този начин една значителна регулаторна пречка.
Наред с тази мярка, Фед също така отмени насоките си от 2023 г., които задължаваха банките да получат официални писма за липса на възражения, преди да предлагат услуги, свързани с токени или стабилни монети, обезпечени с щатски долар.
Отмяната дава на банките по-голяма гъвкавост да експериментират с услуги, свързани с дигиталния долар – сектор, който се разраства и е подложен на строг контрол през последните години.
В координация с FDIC и OCC, Федералният резерв оттегли и две съвместни декларации от 2023 г., които предупреждаваха банките за рисковете, свързани с криптовалутите. Агенциите заявяват, че тези промени отразяват еволюиращите пазарни условия и подновен ангажимент за насърчаване на иновациите. Въпреки че Федералният резерв може да издаде актуализирани правила в бъдеще, се подчерта, че настоящите мерки имат за цел да създадат по-адаптивна и благоприятна за иновациите банкова среда, особено в областта на дигиталните активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.