Федералният резерв взе решение да запази лихвените проценти без промяна, като заложи на предпазливостта, докато следи инфлацията и икономическото въздействие на ранните политики на президента Доналд Тръмп.
Откакто се завърна на поста, Тръмп издаде укази, включително за замразяване на разходите, и заплаши с 25% мита върху мексиканския и канадския внос – стъпки, които биха могли да стимулират инфлацията.
Междувременно търговският дефицит на САЩ нарасна с 18% през декември, тъй като бизнесът бързаше да внася стоки в навечерието на потенциалните промени в политиката.
Въпреки че някои инвеститори очакват намаляване на лихвените проценти по-късно през 2025 г., Фед остава колеблив, опасявайки се да промени курса си, ако инфлацията се повиши. Пазарите на облигации реагираха с повишаване на дългосрочната доходност, което отразява съмненията относно бъдещата парична политика.
На пресконференцията си председателят на Фед Джером Пауъл потвърди независимостта на банката, като отхвърли призивите на Тръмп за незабавни съкращения. При положение че инфлацията все още е над целевата и растежът е силен, сроковете за намаляване на лихвените проценти остават несигурни.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.