Федералният резерв няма да последва примера на централната банка на Китай, като забрани криптовалутите, каза председателя Джером Пауъл.
Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл даде да се разбере, че няма планове за репресии подобни на тези в Китай срещу криптовалутите по време на изслушване в четвъртък, проведено от Комитета на Камарата на представителите за финансови услуги.
На въпроса на консервативния представител Тед Бъд от Северна Каролина относно това дали Фед иска да забрани или ограничи използването на цифрови валути, Пауъл отговори, че няма такива намерения.
Важно е да се има предвид, че банкерът спомена, че криптовалутите (особено стабилните монети) трябва да бъдат регулирани:
Няма намерение да ги забраняваме, но знаете ли, стабилните монети са като фондове на паричния пазар, те са като банкови депозити, но до известна степен са извън регулаторния периметър. Подходящо е те да бъдат регулирани.
Народната банка на Китай наскоро забрани всички транзакции и бизнес дейности с криптовалути миналия петък, което предполагаемо е причината зад краткосрочната разпродажба на пазара.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Visa прави голям ход, който ще тласне крипто към мейнстрийма
Тъй като криптовалутите стават все по-известни в САЩ, наблюдателите от индустрията следят отблизо най-новите развития на регулаторния фронт.
Изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск наскоро посъветва правителството на САЩ да “не прави нищо” по отношение на криптовалутите:
Бих казал, не правете нищо. Просто го оставете да лети.
В момента Федералният резерв все още оценява ползите от създаването на цифрова валута на централната банка. Очаква се доклад за “цифровия долар” да бъде публикуван в най-близко бъдеще.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.