Федералният резерв забрани на висши служители да извършват редица инвестиционни дейности, особено тези, които включват отделни акции, облигации, криптовалути и комодити.
Федералният комитет за отворени пазари обяви новите правила на 18-ти февруари. Те специално забраняват обхванатите длъжностни лица:
„От закупуване на отделни акции или секторни фондове; държане на инвестиции в индивидуални облигации, ценни книжа на агенции, криптовалути, комодити или чуждестранни валути; сключване на договори за деривати, да шортват или да закупуват ценни книжа с маржин.“
По-специално, служителите все още могат да държат съществуващи акции, докато крипто изглежда е напълно забранено. Има изключения за комодити и чуждестранни валути, „притежавани за неинвестиционни цели“ – вероятно защото служителите може да искат да пътуват или да сложат бензин в колите си – но няма такова изключение за крипто.
Новите правила следват противоречивия мандат на Ричард Кларида, управител на Съвета на Фед, който обяви оставката си през януари след разкритията за редица сделки с борси, които той направи през февруари 2020 г. Фед, като централна банка на САЩ, притежава огромна икономическа сила. Например, фондовият пазар се сблъска с турбуленция през последните седмици, след като председателят на Фед Джером Пауъл посочи, че планира да повиши лихвените си проценти.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Байдън може да издаде изпълнителна заповед за крипто и CBDC много скоро
Критиците заподозряха Кларида, че търгува на базата на вътрешни познания за кризата на фондовия пазар, която наближаваше, когато първата вълна от Covid и локдауните удариха САЩ. Много членове на Конгреса обсъждат ново подобно законодателство.
Служителите на Фед, обхванати от новите правила, включват членове на борда; Президенти, първи вицепрезиденти и изследователски директори във Федералните резервни банки, директори на отдели на борда; и управители или заместник-управители на „Системната сметка за отворени пазари“ (System Open Market Account).
В момента Съветът на Федералния резерв разполага с редица свободни позиции. Обвиненията в корупция срещу Сара Блум Раскин, бивш управител на борда, който е настоящ кандидат, доведоха до противоречия в банковата комисия на Сената.
CNN съобщава, че до 2025 г. транзакциите с криптовалути ще попаднат в обхвата на изискванията за отчитане от трети страни.
Южна Корея напредва с плановете си за усъвършенстване на нормативната уредба за криптовалутите, като възнамерява да приложи следващия етап от рамката си до края на 2025 г.
Регулаторните органи в Ню Йорк и Обединеното кралство обединяват усилията си, за да се справят с глобалния надзор на криптовалутите.
Бившият тайландски министър-председател Таксин Шинаватра призова Тайланд да приеме стабилните монети и да легализира онлайн хазарта.