Федералната резервна банка в Сейнт Луис предостави известна валидация за една от основните идеи на Биткойн.
Блог пост тази седмица заяви, че „единиците Биткойн нямат присъща стойност“, добавяйки, че валутите „като щатския долар, еврото и швейцарския франк… също нямат присъща стойност.“
Постът, озаглавен „Три начина, по които Биткойн е като обикновената валута“, не е чак подкрепа за Биткойн или криптовалути. В друг неотдавнашен доклад Сейнт Луис Фед критикува неефективността на Биткойн. Криптовалутите имат проблем с измамите, след като миналата година видяхме скок в стойностите на много валути. Това може да представлява глобален риск, тъй като позволява незаконно изпиране на пари, изтичане на капитали и укриване на данъци.
Но Сейнт Луис Фед се противопостави на една от най-разпространените критики за криптовалутите. Идеята, че понеже нещо не е свързано с конкретна стока от реалния свят, не може да има стойност.
Както отбелязват изследователите на Фед, откакто се отделят от златния стандарт в началото на 70-те, почти всички глобални резервни валути разчитат само на доверие, за да функционират като средство за обмен на ценни книжа.
Що се отнася до долара, става дума най-вече за доверие в правителството и икономиката на САЩ. За Биткойн и подобните, това е доверие в компютърен код и поне до известна степен, разработчиците.
Изненадващо, новото изявление на Фед използва популярен анти-фиат аргумент по завоалиран начин, за да омаловажи финансираната от правителството валута. Публикацията твърди , че „има ограничено предлагане“ на парични средства и на Биткойн. Либертарианските бунтовници в сърцето на крипто движението твърдят, че Биткойн е по-добра от правителствените валути, защото централните банки могат да понижат стойността на националните валути, чрез инфлация. Биткойн има строго фиксиран обем. Въпреки че публикацията на Фед посочва, че всъщност не печата пари в брой, той признава способността му да разширява паричното предлагане.
Биткойн започна юли под натиска на по-широки макроикономически фактори, но въпреки трудното начало демонстрира впечатляваща устойчивост.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко и беден татко“, разкри на 1 юли, че е закупил още един Биткойн, потвърждавайки своята дългосрочна оптимистична позиция, дори и това да е свързано с личен риск.
Според най-новите пазарни прогнози на Standard Chartered, през втората половина на 2025 г. Биткойн ще отбележи най-силното си поскъпване спрямо долара в историята.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.