Федералната резервна банка в Сейнт Луис предостави известна валидация за една от основните идеи на Биткойн.
Блог пост тази седмица заяви, че „единиците Биткойн нямат присъща стойност“, добавяйки, че валутите „като щатския долар, еврото и швейцарския франк… също нямат присъща стойност.“
Постът, озаглавен „Три начина, по които Биткойн е като обикновената валута“, не е чак подкрепа за Биткойн или криптовалути. В друг неотдавнашен доклад Сейнт Луис Фед критикува неефективността на Биткойн. Криптовалутите имат проблем с измамите, след като миналата година видяхме скок в стойностите на много валути. Това може да представлява глобален риск, тъй като позволява незаконно изпиране на пари, изтичане на капитали и укриване на данъци.
Но Сейнт Луис Фед се противопостави на една от най-разпространените критики за криптовалутите. Идеята, че понеже нещо не е свързано с конкретна стока от реалния свят, не може да има стойност.
Както отбелязват изследователите на Фед, откакто се отделят от златния стандарт в началото на 70-те, почти всички глобални резервни валути разчитат само на доверие, за да функционират като средство за обмен на ценни книжа.
Що се отнася до долара, става дума най-вече за доверие в правителството и икономиката на САЩ. За Биткойн и подобните, това е доверие в компютърен код и поне до известна степен, разработчиците.
Изненадващо, новото изявление на Фед използва популярен анти-фиат аргумент по завоалиран начин, за да омаловажи финансираната от правителството валута. Публикацията твърди , че „има ограничено предлагане“ на парични средства и на Биткойн. Либертарианските бунтовници в сърцето на крипто движението твърдят, че Биткойн е по-добра от правителствените валути, защото централните банки могат да понижат стойността на националните валути, чрез инфлация. Биткойн има строго фиксиран обем. Въпреки че публикацията на Фед посочва, че всъщност не печата пари в брой, той признава способността му да разширява паричното предлагане.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.