Според прессъобщение, издадено от Федералният резерв (ФЕД) на САЩ, представляван от председателя си Джером Пауъл, институцията ще публикува "отговор" на напредъка, постигнат в крипто индустрията.
Документът твърди, че глобалният пейзаж на плащанията “води до бързи промени“.
По този начин институцията ще проучи механизми за “усъвършенстване на ролята си“. Пауъл каза следното в документа:
Предстоящият ни документ за развитието на дигиталните плащания има за цел – заедно с другата ни работа като надзорник, регулатор и оператор на платежни системи – да постигне целта да гарантира, че платежната система и икономиката работят за всички американци.
Пауъл подчерта потенциала, който криптовалутите и дигиталните активи имат за подобряване на настоящата финансова система.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Бичият пазар не е приключил – Антъни Скарамучи
По-конкретно, държавният служител посочи дигиталните валути на централните банки (CBDC) като основен инструмент в полза на широката общественост.
Пауъл добави:
Като централна банка на Съединените щати, Федералният резерв е натоварен с насърчаването на паричната и финансова стабилност и безопасността и ефективността на платежната система. В изпълнение на тези основни функции ние внимателно наблюдаваме и се адаптираме към технологичните иновации, които сега трансформират света на плащанията, финансите и банковото дело.
В допълнение, ФЕД трябва да проучи рисковете, които могат да възникне при CBDC и дигиталните активи като част от финансовата система.
Институцията ще оцени ефективността на тези активи, за да подобри ключовите аспекти в платежната система, а именно:
Правителството на Съединените щати има сложна история с криптовалутите. Пауъл изглежда споделя тази позиция. През последните месеци обаче държавният служител е много непостоянен по отношение на възгледите си.
Той се позова на Биткойн като инструмент за плащане на незаконни транзакции, волатилен актив и не беше убеден в ролята на дигиталния долар в американската икономика. Преди два месеца Пауъл изглеждаше по-убеден в потенциалната полезност за CBDC.
По време на конференцията на Комитета по плащанията и пазарните инфраструктури, проведена в Швейцария, той заяви, че този актив може да съществува едновременно с плащания в брой. Сега той каза следното:
Дизайнът на CBDC би издигнал важна парична политика, финансова стабилност, защита на потребителите, правни въпроси и съображения за неприкосновеност на личния живот и ще изисква внимателно обмисляне и анализ – включително принос от обществеността и избраните служители.
Преди да вземе официално решение, институцията ще открие обществена консултация, за да изслуша различни сектори и техните участници по въпроса.
Според Пауъл, САЩ и техният Федерален резерв ще започнат “обмислен” процес за криптовалутите и дигиталните активи. Правителственият служител добави:
[…] очакваме да изиграем водеща роля в разработването на международни стандарти за CBDC, като се ангажираме активно с централните банки в други юрисдикции, както и с регулаторите и надзорните органи тук в Съединените щати през целия процес.
Междувременно крипто пазарът се бори да се върне на нивата преди срива. Към момента на публикуване някои от основните криптовалути показват умерени печалби в краткосрочен, но ценовото действие все още е непостоянно и мечките могат да се върнат за втора низходяща вълна (а може и да не се).
Седем големи финансови институции, сред които JPMorgan Chase и Bank of America, очакват златото да достигне нови върхове до 2025 г.
Взаимодействието с регулаторните органи е от съществено значение за индустрията за добив на Биткойн (BTC).
Кредиторите на FTX в еврозоната ще получат плащания в евро въз основа на цените при затваряне на пазара през 2022 г., плюс такси за обработка в размер до 30%.
Анатолий Яковенко, главен изпълнителен директор и съосновател на „Solana“, открито отправи критики към администрацията на Байдън, особено по отношение на неуспеха ѝ да насърчи създаването на работни места.