Според прессъобщение, издадено от Федералният резерв (ФЕД) на САЩ, представляван от председателя си Джером Пауъл, институцията ще публикува "отговор" на напредъка, постигнат в крипто индустрията.
Документът твърди, че глобалният пейзаж на плащанията „води до бързи промени„.
По този начин институцията ще проучи механизми за „усъвършенстване на ролята си„. Пауъл каза следното в документа:
Предстоящият ни документ за развитието на дигиталните плащания има за цел – заедно с другата ни работа като надзорник, регулатор и оператор на платежни системи – да постигне целта да гарантира, че платежната система и икономиката работят за всички американци.
Пауъл подчерта потенциала, който криптовалутите и дигиталните активи имат за подобряване на настоящата финансова система.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Бичият пазар не е приключил – Антъни Скарамучи
По-конкретно, държавният служител посочи дигиталните валути на централните банки (CBDC) като основен инструмент в полза на широката общественост.
Пауъл добави:
Като централна банка на Съединените щати, Федералният резерв е натоварен с насърчаването на паричната и финансова стабилност и безопасността и ефективността на платежната система. В изпълнение на тези основни функции ние внимателно наблюдаваме и се адаптираме към технологичните иновации, които сега трансформират света на плащанията, финансите и банковото дело.
В допълнение, ФЕД трябва да проучи рисковете, които могат да възникне при CBDC и дигиталните активи като част от финансовата система.
Институцията ще оцени ефективността на тези активи, за да подобри ключовите аспекти в платежната система, а именно:
Правителството на Съединените щати има сложна история с криптовалутите. Пауъл изглежда споделя тази позиция. През последните месеци обаче държавният служител е много непостоянен по отношение на възгледите си.
Той се позова на Биткойн като инструмент за плащане на незаконни транзакции, волатилен актив и не беше убеден в ролята на дигиталния долар в американската икономика. Преди два месеца Пауъл изглеждаше по-убеден в потенциалната полезност за CBDC.
По време на конференцията на Комитета по плащанията и пазарните инфраструктури, проведена в Швейцария, той заяви, че този актив може да съществува едновременно с плащания в брой. Сега той каза следното:
Дизайнът на CBDC би издигнал важна парична политика, финансова стабилност, защита на потребителите, правни въпроси и съображения за неприкосновеност на личния живот и ще изисква внимателно обмисляне и анализ – включително принос от обществеността и избраните служители.
Преди да вземе официално решение, институцията ще открие обществена консултация, за да изслуша различни сектори и техните участници по въпроса.
Според Пауъл, САЩ и техният Федерален резерв ще започнат „обмислен“ процес за криптовалутите и дигиталните активи. Правителственият служител добави:
[…] очакваме да изиграем водеща роля в разработването на международни стандарти за CBDC, като се ангажираме активно с централните банки в други юрисдикции, както и с регулаторите и надзорните органи тук в Съединените щати през целия процес.
Междувременно крипто пазарът се бори да се върне на нивата преди срива. Към момента на публикуване някои от основните криптовалути показват умерени печалби в краткосрочен, но ценовото действие все още е непостоянно и мечките могат да се върнат за втора низходяща вълна (а може и да не се).
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.