В сряда Федералният резерв издаде заповед за прекратяване на дейността на United Texas Bank в Далас, като посочи значителни пропуски в спазването от страна на банката на разпоредбите за борба с прането на пари (AML), свързани с нейните клиенти, ползващи криптовалути.
Банката се съгласи със заповедта, за да избегне официални правни действия, и сега трябва да представи план за действие от пет части в срок от 90 дни, за да отстрани тези недостатъци, които включват подобряване на управлението, надлежната проверка на клиентите и наблюдението на подозрителни дейности, особено при крипто транзакции.
Тази заповед подчертава неуспеха на банката да отговори на стандартите на Федералния резерв в областта на управлението на риска и спазването на изискванията в сферата на криптовалутите.
Това развитие следва подобна ситуация с Customers Bank, която също бе подложена на натиск от страна на Фед да подобри съответствието си с изискванията за борба с прането на пари и Закона за банковата тайна (Bank Secrecy Act – BSA), особено по отношение на транзакциите с дигитални активи. Действията по правоприлагането изискваха от банката да представи планове за подобряване на практиките си за управление на риска по отношение на дейностите, свързани с криптовалути.
По-строгият регулаторен надзор от страна на агенции като Федералния резерв и FDIC накара банките да преразгледат отношенията си с крипто предприятия, особено след като затварянето на благоприятни за криптовалутите институции като Signature и Silvergate подчерта рисковете.
Опасенията относно прането на пари, измамите и нестабилния характер на криптовалутите карат регулаторните органи да налагат по-строго спазване на изискванията, което принуждава крипто компаниите да проучат възможностите за международно банкиране или да разработят децентрализирани финансови системи. Тази промяна може допълнително да ускори отдалечаването на крипто индустрията от традиционното банкиране.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.