Обстановката по отношение на прогнозираните намаления на лихвените проценти през 2024 г. изглежда се променя, като по-ранните очаквания за многократни намаления сега се преразглеждат поради силните икономически показатели и изявленията на служители на Федералния резерв.
Първоначално имаше очаквания за няколко намаления на лихвените проценти, като е възможно лихвеният процент по федералните фондове да се понижи до 3.5% до края на годината. Неотдавнашните икономически данни обаче, включително положителните отчети за заетостта, повишената производствена активност и силната прогноза за БВП, поставиха под въпрос тези очаквания.
Изявленията на служители на ФЕД като Нийл Кашкари и Мишел Боуман, в които се поставя под въпрос необходимостта от намаляване на лихвените проценти в условията на силна икономика, допълнително подхраниха съмненията относно бъдещи намаления. Говори се дори за възможността за повишаване на лихвените проценти, ако инфлацията остане повишена.
Пазарните реакции на тези изявления бяха смесени, като първоначално имаше някои разпродажби, но впоследствие те се възстановиха. Анализатори като Ед Ярдени предполагат, че инвеститорите започват да приемат възможността да не се стигне до намаляване на лихвените проценти през 2024 г.
[readmorme id=“106063″]Различни експерти, сред които Мохамед Ел-Ериан и Торстен Слок, се произнесоха, като посочиха фактори като трайна инфлация и балон при AI акциите, които биха могли да усложнят процеса на вземане на решения от Фед по отношение на лихвените проценти.
Понастоящем пазарът на фючърси приписва 51% вероятност първото понижение на лихвените проценти да се случи през юни, но някои анализатори, като тези от Bank of America, предполагат, че ако то не се случи тогава, може изобщо да не се случи през втората половина на годината.
От гледна точка на фондовия пазар понижаването на лихвените проценти обикновено води до повишаване на цените на акциите, но силният ръст на печалбите и оптимистичните икономически перспективи биха могли да подкрепят цените на акциите дори ако намаляването на лихвените проценти се забави. Освен това един по-дълъг период на повишени лихвени проценти би могъл да даде на Фед повече възможности за значително намаляване на лихвите при следващата рецесия.
В обобщение, въпреки че очакванията за многократно намаляване на лихвените проценти през 2024 г. намаляха, фондовият пазар изглежда се държи добре поради положителните икономически показатели и растежа на печалбите, което предполага, че добрите новини в икономиката биха могли да продължат да подкрепят цените на акциите, поне в краткосрочен план.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.