Начало » Регулации » Федералният резерв иска да забрани криптовалутите за американските банки

Федералният резерв иска да забрани криптовалутите за американските банки

16.02.2024 17:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Федералният резерв иска да забрани криптовалутите за американските банки

На фона на растящата популярност на криптовалутите Федералният резерв (Фед) изглежда се готви да предприеме регулаторни мерки срещу участието на американските банки в крипто сферата.

Неотдавнашните забележки на Кристофър Уолър намекват за по-широки настроения във Фед за ограничаване на ентусиазма около криптовалутите в банковия сектор. Макар че някои могат да възприемат тази позиция като потискане на иновациите, зад предпазливия подход на Фед има убедителни причини.

На първо място, волатилността и непредсказуемостта, присъщи на крипто пазара, създават значителни рискове за финансовата стабилност. Прословутите ценови колебания на криптовалутите могат да изложат банките на значителни загуби и да подкопаят способността им да поддържат ликвидност. За институциите, на които е поверено опазването на стабилността на финансовата система, подобни рискове са неприемливи.

На второ място, опасенията за финансовата почтеност и спазването на нормативните изисквания са големи. Според мнозина характерът на много криптовалути ги прави привлекателни средства за незаконни дейности като пране на пари, финансиране на тероризъм и укриване на данъци. Като ограничава експозицията на банките към криптовалути, Фед цели да намали тези рискове и да поддържа целостта на финансовата система.

Освен това нежеланието на Фед да възприеме криптовалутите отразява по-широки геополитически съображения. Като емитент на основната резервна валута в света, САЩ имат интерес да запазят господстващото положение на долара в световните финанси.

Възходът на криптовалутите, особено на тези, които са обвързани с други валути или суровини, може потенциално да подкопае хегемонията на долара и да отслаби геополитическото влияние на Америка. Като ограничава участието на американските банки в криптовалути, Фед се стреми да запази статута на долара като водеща световна валута.

По същество склонността на Фед да ограничи крипто експозицията на американските банки произтича от комбинация от опасения за финансовата стабилност, спазването на регулаторните изисквания и геополитическите последици. Макар че крипто ентусиастите могат да осъдят тази позиция като потискаща иновациите, основният мандат на Фед да запази финансовата стабилност налага предпазлив и премерен подход към крипто.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Предстои важна седмица за криптовалутите в САЩ – какво да очакваме?

На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.

13.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американският сенат избра крипто застъпник за председател на ОСС

Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.

11.07.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Австралия стартира тестови период за CBDC

Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.

10.07.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Министерството на финансите на САЩ премахва правило за крипто отчет

Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.

10.07.2025 18:10 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.