Home

Федералният резерв иска да забрани криптовалутите за американските банки

16.02.2024 17:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Федералният резерв иска да забрани криптовалутите за американските банки

На фона на растящата популярност на криптовалутите Федералният резерв (Фед) изглежда се готви да предприеме регулаторни мерки срещу участието на американските банки в крипто сферата.

Неотдавнашните забележки на Кристофър Уолър намекват за по-широки настроения във Фед за ограничаване на ентусиазма около криптовалутите в банковия сектор. Макар че някои могат да възприемат тази позиция като потискане на иновациите, зад предпазливия подход на Фед има убедителни причини.

На първо място, волатилността и непредсказуемостта, присъщи на крипто пазара, създават значителни рискове за финансовата стабилност. Прословутите ценови колебания на криптовалутите могат да изложат банките на значителни загуби и да подкопаят способността им да поддържат ликвидност. За институциите, на които е поверено опазването на стабилността на финансовата система, подобни рискове са неприемливи.

На второ място, опасенията за финансовата почтеност и спазването на нормативните изисквания са големи. Според мнозина характерът на много криптовалути ги прави привлекателни средства за незаконни дейности като пране на пари, финансиране на тероризъм и укриване на данъци. Като ограничава експозицията на банките към криптовалути, Фед цели да намали тези рискове и да поддържа целостта на финансовата система.

Освен това нежеланието на Фед да възприеме криптовалутите отразява по-широки геополитически съображения. Като емитент на основната резервна валута в света, САЩ имат интерес да запазят господстващото положение на долара в световните финанси.

Възходът на криптовалутите, особено на тези, които са обвързани с други валути или суровини, може потенциално да подкопае хегемонията на долара и да отслаби геополитическото влияние на Америка. Като ограничава участието на американските банки в криптовалути, Фед се стреми да запази статута на долара като водеща световна валута.

По същество склонността на Фед да ограничи крипто експозицията на американските банки произтича от комбинация от опасения за финансовата стабилност, спазването на регулаторните изисквания и геополитическите последици. Макар че крипто ентусиастите могат да осъдят тази позиция като потискаща иновациите, основният мандат на Фед да запази финансовата стабилност налага предпазлив и премерен подход към крипто.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

10 стабилни монети получиха одобрение в Европа – Tether не е сред тях

Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).

20.02.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Сривът на Libra предизвика призиви за по-строго регулиране на меме криптовалутите

Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.

19.02.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Фед се застъпва за финансовите институции да емитират стабилни монети при ясни правила

Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.

17.02.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как Tether влияе на регулациите за стабилните монети в САЩ

Tether, компанията, която стои зад най-големята стабилна монета, активно работи с американските законодатели, тъй като дискусиите около регулирането на стабилните монети набират скорост.

16.02.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.