Начало » Федералният резерв иска да забрани криптовалутите за американските банки

Федералният резерв иска да забрани криптовалутите за американските банки

16.02.2024 17:00 2 мин. четене Kostadin Dimitrov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Федералният резерв иска да забрани криптовалутите за американските банки

На фона на растящата популярност на криптовалутите Федералният резерв (Фед) изглежда се готви да предприеме регулаторни мерки срещу участието на американските банки в крипто сферата.

Неотдавнашните забележки на Кристофър Уолър намекват за по-широки настроения във Фед за ограничаване на ентусиазма около криптовалутите в банковия сектор. Макар че някои могат да възприемат тази позиция като потискане на иновациите, зад предпазливия подход на Фед има убедителни причини.

На първо място, волатилността и непредсказуемостта, присъщи на крипто пазара, създават значителни рискове за финансовата стабилност. Прословутите ценови колебания на криптовалутите могат да изложат банките на значителни загуби и да подкопаят способността им да поддържат ликвидност. За институциите, на които е поверено опазването на стабилността на финансовата система, подобни рискове са неприемливи.

На второ място, опасенията за финансовата почтеност и спазването на нормативните изисквания са големи. Според мнозина характерът на много криптовалути ги прави привлекателни средства за незаконни дейности като пране на пари, финансиране на тероризъм и укриване на данъци. Като ограничава експозицията на банките към криптовалути, Фед цели да намали тези рискове и да поддържа целостта на финансовата система.

Освен това нежеланието на Фед да възприеме криптовалутите отразява по-широки геополитически съображения. Като емитент на основната резервна валута в света, САЩ имат интерес да запазят господстващото положение на долара в световните финанси.

Възходът на криптовалутите, особено на тези, които са обвързани с други валути или суровини, може потенциално да подкопае хегемонията на долара и да отслаби геополитическото влияние на Америка. Като ограничава участието на американските банки в криптовалути, Фед се стреми да запази статута на долара като водеща световна валута.

По същество склонността на Фед да ограничи крипто експозицията на американските банки произтича от комбинация от опасения за финансовата стабилност, спазването на регулаторните изисквания и геополитическите последици. Макар че крипто ентусиастите могат да осъдят тази позиция като потискаща иновациите, основният мандат на Фед да запази финансовата стабилност налага предпазлив и премерен подход към крипто.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Великобритания представи план за регулиране на криптовалутите

Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.

30.04.2025 19:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Федералният резерв отменя изискванията за отчитане на крипто дейности

В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.

25.04.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

SEC си партнира с Ел Салвадор за трансгранични крипто регулации

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.

25.04.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Русия ще стартира регулирана крипто борса за подбрани инвеститори

Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.

24.04.2025 13:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.