На фона на растящата популярност на криптовалутите Федералният резерв (Фед) изглежда се готви да предприеме регулаторни мерки срещу участието на американските банки в крипто сферата.
Неотдавнашните забележки на Кристофър Уолър намекват за по-широки настроения във Фед за ограничаване на ентусиазма около криптовалутите в банковия сектор. Макар че някои могат да възприемат тази позиция като потискане на иновациите, зад предпазливия подход на Фед има убедителни причини.
На първо място, волатилността и непредсказуемостта, присъщи на крипто пазара, създават значителни рискове за финансовата стабилност. Прословутите ценови колебания на криптовалутите могат да изложат банките на значителни загуби и да подкопаят способността им да поддържат ликвидност. За институциите, на които е поверено опазването на стабилността на финансовата система, подобни рискове са неприемливи.
На второ място, опасенията за финансовата почтеност и спазването на нормативните изисквания са големи. Според мнозина характерът на много криптовалути ги прави привлекателни средства за незаконни дейности като пране на пари, финансиране на тероризъм и укриване на данъци. Като ограничава експозицията на банките към криптовалути, Фед цели да намали тези рискове и да поддържа целостта на финансовата система.
Освен това нежеланието на Фед да възприеме криптовалутите отразява по-широки геополитически съображения. Като емитент на основната резервна валута в света, САЩ имат интерес да запазят господстващото положение на долара в световните финанси.
Възходът на криптовалутите, особено на тези, които са обвързани с други валути или суровини, може потенциално да подкопае хегемонията на долара и да отслаби геополитическото влияние на Америка. Като ограничава участието на американските банки в криптовалути, Фед се стреми да запази статута на долара като водеща световна валута.
По същество склонността на Фед да ограничи крипто експозицията на американските банки произтича от комбинация от опасения за финансовата стабилност, спазването на регулаторните изисквания и геополитическите последици. Макар че крипто ентусиастите могат да осъдят тази позиция като потискаща иновациите, основният мандат на Фед да запази финансовата стабилност налага предпазлив и премерен подход към крипто.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.