Това решение произтича от споразуменията за доброволно възстановяване, обвързани със споразуменията за признаване на вина с осъдените хакери Хедър Морган и Иля Лихтенщайн.
Съдът постанови, че Bitfinex е основната жертва на хакерската атака, което изключва възможността нейните потребители да бъдат класифицирани като „жертви“ съгласно законодателството на САЩ. Както осъдените лица, така и iFinex, компанията майка на Bitfinex, признаха това в предишни споразумения.
Конфискуваните Биткойн токени сега ще бъдат прехвърлени на борсата, като изпираните средства ще бъдат подложени на отделен процес на конфискация.
За да се справи със загубите на потребителите от хакерската атака, Bitfinex планира да изкупи обратно токените за право на възстановяване, издадени на засегнатите клиенти. Освен това 80% от възстановените средства ще отидат за обратно изкупуване и изгаряне на UNUS SED LEO – дългови токени, създадени след хака. Тази програма за обратно изкупуване се очаква да отнеме 18 месеца и вече предизвика 4% ръст в цените на LEO токените.
Въпреки че голяма част от откраднатите Биткойн токените ще бъдат възстановени, около 25,000 BTC остават свързани с усъвършенствани методи за пране като миксери. Тези средства са обект на отделни процедури за конфискация поради трудността да бъдат пряко свързани с първоначалната кражба.
Морган и Лихтенщайн получиха присъди от съответно 18 месеца и пет години за ролята си в изпирането на откраднатите средства. Решението създава важен прецедент в признаването на правата на собственост върху криптовалути и може да повлияе на бъдещи случаи, като например тези, свързани със средствата на клиентите на FTX.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.