Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.
По време на речта си в Сан Франциско управителят на Федералния резерв Кристофър Уолър заяви, че създаването на регулаторна рамка за стабилни монети би донесло значителни ползи за финансовата система.
Уолър смята, че стабилните монети биха могли да повишат достъпността на щатските долари, да опростят международните транзакции и да подобрят платежните системи за обикновените потребители. Той предложи на банките и на небанковите субекти да бъде разрешено да емитират тези дигитални активи в рамките на добре дефинирана регулаторна структура. Уолър отбеляза, че осигуряването на стабилност и сигурност ще бъде от ключово значение за успешното им интегриране във финансовия пейзаж.
Въпреки предимствата си, стабилните монети крият и рискове. Той посочи, че някои от тях в миналото са загубили обвързаността си с долара, което поражда опасения относно надеждността. Освен това предупреди, че стабилните монети, както и всеки друг платежен механизъм, са уязвими към технически неизправности и проблеми със сетълмента.
Регулаторните дискусии около стабилните монети набраха скорост във Вашингтон. Сенатор Бил Хагърти наскоро представи Закона GENIUS – предложение, целящо да установи ясни правила за емитентите на стабилни монети, включително изисквания за лицензиране и задължения за резерви. Тъй като политиците все повече се фокусират върху регулациите на дигиталните активи, коментарите на Уолър отразяват нарастващия стремеж стабилните монети да бъдат включени под шапката на традиционните финанси.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.