Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.
По време на речта си в Сан Франциско управителят на Федералния резерв Кристофър Уолър заяви, че създаването на регулаторна рамка за стабилни монети би донесло значителни ползи за финансовата система.
Уолър смята, че стабилните монети биха могли да повишат достъпността на щатските долари, да опростят международните транзакции и да подобрят платежните системи за обикновените потребители. Той предложи на банките и на небанковите субекти да бъде разрешено да емитират тези дигитални активи в рамките на добре дефинирана регулаторна структура. Уолър отбеляза, че осигуряването на стабилност и сигурност ще бъде от ключово значение за успешното им интегриране във финансовия пейзаж.
Въпреки предимствата си, стабилните монети крият и рискове. Той посочи, че някои от тях в миналото са загубили обвързаността си с долара, което поражда опасения относно надеждността. Освен това предупреди, че стабилните монети, както и всеки друг платежен механизъм, са уязвими към технически неизправности и проблеми със сетълмента.
Регулаторните дискусии около стабилните монети набраха скорост във Вашингтон. Сенатор Бил Хагърти наскоро представи Закона GENIUS – предложение, целящо да установи ясни правила за емитентите на стабилни монети, включително изисквания за лицензиране и задължения за резерви. Тъй като политиците все повече се фокусират върху регулациите на дигиталните активи, коментарите на Уолър отразяват нарастващия стремеж стабилните монети да бъдат включени под шапката на традиционните финанси.
Пакистан предприема смели стъпки към създаването на цялостна рамка за регулиране на криптовалутите, за да стимулира дигиталната си икономика и да привлече глобални инвестиции.
Бразилия се насочва към промяна в начина, по който служителите могат да бъдат компенсирани, като в ново законодателство се предлага използването на криптовалути като Биткойн за изплащане на заплати.
Националната комисия по ценни книжа на Аржентина (CNV) финализира разпоредбите за доставчиците на услуги за виртуални активи (VASP).
Русия, която е подложена на засилени финансови санкции, предпазливо тества възможностите за регулирани крипто инвестиции.