Американските банки са изправени пред рязко нарастване на нереализираните загуби, като последните данни на Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) разкриват значително увеличение през четвъртото тримесечие на 2024 г.
Общата стойност на тези загуби нарасна със $118.4 милиарда, с което общата сума достигна $482.4 милиарда.
FDIC обяснява това увеличение с повишаването на дългосрочните лихвени проценти, като например тези по 30-годишните ипотечни кредити и 10-годишните съкровищни облигации, които са намалили пазарната стойност на притежаваните от банките ценни книжа.
Нереализираните загуби представляват разликата между покупната цена на тези активи и текущата им стойност – фактор, който изигра ключова роля за фалита на Silicon Valley Bank през 2023 г. Сривът на банката бе предизвикан, когато вложителите, разтревожени от големите загуби от продажбата на ценни книжа, побързаха да изтеглят средствата си.
Въпреки тези нарастващи загуби, банковият сектор отбеляза 2.3% увеличение на общите печалби. Въпреки това опасенията остават, като списъкът на FDIC с проблемни банки вече включва 66 институции, което е малко по-малко от 68-те през предходното тримесечие.
Тези банки са получили лоши оценки по системата CAMELS, което свидетелства за финансова нестабилност, която може да застраши оцеляването им, ако не се вземат мерки.
Досега през 2024 г. една банка вече е фалирала. Pulaski Savings Bank бе закрита през януари, като регулаторите посочиха като фактор „подозрение за измама“, без да предоставят повече подробности за точната причина за закриването ѝ.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.