Американските банки са изправени пред рязко нарастване на нереализираните загуби, като последните данни на Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) разкриват значително увеличение през четвъртото тримесечие на 2024 г.
Общата стойност на тези загуби нарасна със $118.4 милиарда, с което общата сума достигна $482.4 милиарда.
FDIC обяснява това увеличение с повишаването на дългосрочните лихвени проценти, като например тези по 30-годишните ипотечни кредити и 10-годишните съкровищни облигации, които са намалили пазарната стойност на притежаваните от банките ценни книжа.
Нереализираните загуби представляват разликата между покупната цена на тези активи и текущата им стойност – фактор, който изигра ключова роля за фалита на Silicon Valley Bank през 2023 г. Сривът на банката бе предизвикан, когато вложителите, разтревожени от големите загуби от продажбата на ценни книжа, побързаха да изтеглят средствата си.
Въпреки тези нарастващи загуби, банковият сектор отбеляза 2.3% увеличение на общите печалби. Въпреки това опасенията остават, като списъкът на FDIC с проблемни банки вече включва 66 институции, което е малко по-малко от 68-те през предходното тримесечие.
Тези банки са получили лоши оценки по системата CAMELS, което свидетелства за финансова нестабилност, която може да застраши оцеляването им, ако не се вземат мерки.
Досега през 2024 г. една банка вече е фалирала. Pulaski Savings Bank бе закрита през януари, като регулаторите посочиха като фактор „подозрение за измама“, без да предоставят повече подробности за точната причина за закриването ѝ.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.