Федералното бюро за разследване (ФБР) предупреждава обществеността, че се използват Биткойн банкомати и QR кодове, за да измамят нищо неподозиращи жертви.
В съобщение агенцията казва, че наблюдава зачестили случаи на измамници, които казват на жертвите си да депозират пари в банкомат с криптовалута, използвайки QR код, свързан с цифров портфейл.
ФБР също така казва, че злосторниците искат пари от жертвите си чрез различни измамни схеми като онлайн схеми за представяне под чужда самоличност, романтични схеми и схеми за лотарии.
“След това измамникът насочва жертвата към физически банкомат с криптовалута, за да вкара парите си, да закупи криптовалута и да използва предоставения QR код, за да попълни автоматично адреса на получателя. Често измамникът е в постоянна онлайн комуникация с жертвата и предоставя инструкции стъпка по стъпка, докато плащането бъде завършено.”
Агенцията твърди, че децентрализираният характер на крипто активите затруднява възстановяването на парите на жертвите, като голяма част от откраднатите средства се изпращат в чужбина веднага, вместо да бъдат проследявани и проверени от банка.
“Това се различава от традиционните банкови преводи, при които платежна транзакция може да остане висяща един до два дни преди сетълмент. Това също може да затрудни възстановяването на средствата от страна на правоприлагащите органи и може да остави много жертви с финансова загуба.”
Японска крипто борса прекратява дейността си, след като не успя да се възстанови от хакерската атака през май, при която бяха откраднати над $320 милиона в Биткойн.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) предприе съдебни действия срещу Touzi Capital и нейния главен изпълнителен директор Енг Таинг във връзка с твърденията за измамна схема на стойност $115 милиона, с която са подведени над 1,500 инвеститори в цялата страна.
Тайван ускори въвеждането на своите правила за борба с прането на пари (AML) за бизнеса с криптовалути, след като наскоро бяха наложени глоби на две борси за неспазване на стандартите за съответствие.
Киберпрестъпниците, насочени към криптовалутите, продължават да подкопават доверието в индустрията, като досега през 2024 г. чрез кибератаки са откраднати близо $1.5 милиарда.