Федералното бюро за разследване на САЩ (ФБР) предупреждава за киберпрестъпници, които таргетират инвеститори в криптовалути.
Според ФБР киберпрестъпниците използват мобилни приложения за инвестиране в криптоактиви като инструменти за примамване на нищо неподозиращите жертви.
ФБР е забелязало, че киберпрестъпници се свързват с американски инвеститори, твърдейки, че предлагат законни инвестиционни услуги в криптовалута, убеждавайки инвеститорите да изтеглят измамни мобилни приложения, с които да ги измамят.“
Федералната агенция твърди, че тези злонамерени субекти използват идентификационната информация на легитимни фирми и създават фалшиви уебсайтове, за да измамят инвеститорите.
В един от случаите на измама, донесла на киберпрестъпниците близо $4 милиона за около шест месеца, жертвите са били подведени да изтеглят фалшиво приложение и да депозират криптоактиви в платформата.
Между 22 декември 2021 г. и 7 май 2022 г. неидентифицирани киберпрестъпници, представящи се за легитимна финансова институция на САЩ, са измамили най-малко 28 жертви с приблизително $3.7 милиона.
Киберпрестъпниците убеждават жертвите да изтеглят приложение, което използва името и логото на действителна американска финансова институция, и да депозират криптовалута в портфейли, свързани със сметките на жертвите в приложението.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Morgan Stanley може да купят държавни облигации на Ел Салвадор
Когато 13 от 28-те жертви се опитали да изтеглят средства от приложението, те получили имейл, в който се посочвало, че трябва да платят данъци върху инвестициите си, преди да извършат изтеглянето. След като платили предполагаемия данък, жертвите останали неспособни да изтеглят средствата.“
По данни на ФБР досега киберпрестъпниците са измамили над 200 жертви и са прибрали повече от $40 милиона.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.