Властите са конфискували над $6 милиона в криптовалута, свързани с базирани в Югоизточна Азия измамници, които са се насочили към американски граждани с измамни инвестиционни схеми.
Прокуратурата на САЩ за окръг Колумбия разкри, че жертвите са загубили милиони, след като са били подведени да вярват, че инвестират в законни крипто предприятия.
United States Seizes More than $6 Million in Alleged Proceeds of a Crypto-Confidence Scheme https://t.co/KK79L1lJUF @FBIKnoxville pic.twitter.com/yquCZ3EfHb
— FBI (@FBI) September 26, 2024
ФБР проследи откраднатите средства чрез блокчейн анализ и идентифицира няколко портфейла, в които все още се съхраняват активите на жертвите. Tether изигра решаваща роля за замразяването на портфейлите, което спомогна за бързото възстановяване на откраднатите криптовалути.
Според прокурора на САЩ Матю Грейвс тези схеми обикновено включват измамници от чужбина, което усложнява усилията за възстановяване на средствата. Жертвите се свързват с тях чрез погрешно насочени съобщения, приложения за запознанства или инвестиционни групи, където измамниците изграждат доверие и след това ги пренасочват към измамни платформи за крипто инвестиции.
Тези платформи имитират легитимни сайтове, като предлагат фалшива възвръщаемост и дори позволяват временни тегления, само за да пренасочат средствата към портфейли, контролирани от измамниците.
Помощник-директорът на отдела за криминални разследвания на ФБР Чад Ярброу подчерта опустошителното въздействие на тези измами, като много жертви губят милиони и дори взимат втори ипотечни кредити в преследване на измамни инвестиции.
Схемите с крипто инвестиции доминират в доклада на ФБР за измамите с криптовалути през 2023 г., като на тях се падат близо 71% от жалбите, а откраднатите средства са над $3.9 милиарда. Повечето жертви са били базирани в САЩ, въпреки че агенцията е получила доклади от над 200 държави.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.