Министерството на правосъдието на СAЩ съобщи за ареста на двама естонци в столицата на страната им - Талин, обвинявайки ги в извършване на крипто измами и пране на пари.
Иван Туригин и Сергей Потапенко са лицата зад вече несъществуващия доставчик на услуги за добив на Биткойн (BTC) чрез облачни изчисления – HashFlare.
Естонците са обвинени, че са измамили инвеститори с $575 милиона чрез крипто схеми. Федералното бюро за разследване (ФБР) е поело разследването на този случай и търси потенциални жертви на HashFlare. Освен това, ако бъдат признати за виновни, обвиняемите ще бъдат изправени пред 20 години затвор.
Доставчикът на услуги за добив на криптовалути е бил дъщерно дружество на HashCoins OU. Платформата е предоставяла облачни услуги за добив на BTC, ETH, LTC, DASH и ZCash, но прекрати дейността си през август 2019 г., посочвайки за причина мечия пазар и нерентабилността на добива на Биткойн.
Имайки предвид, че платформата функционираше на базата на годишен договор, много хора бяха уязвими от загуба на средствата им, тъй като условията за ползване на компанията ѝ позволяваха да прекратява договорите, без да прави никакви възстановявания на суми.
Естонците са привлечени като обвиняеми не само за участието си в HashFlare, но и в Polybius – платформа, която функционирала като крипто банка. Обвиняемите са събрали около $25 милиона от инвеститори с обещанието да им изплащат дивиденти.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Пазарната капитализация на криптовалутите държи под $800 милиарда
Дивидентите обаче така и не бяха доставени. Събраните пари били прехвърлени в други сметки и портфейли, контролирани единствено от обвиняемите. Твърди се, че след това Туригин и Потапенко са закупили над 70 имота и луксозни автомобили, изпирайки част от средствата чрез подставени дружества.
Според информацията Министерството на правосъдието на САЩ, обвинява HashFlare, че не разполагат с оборудването за добив, което твърдят, че притежават. Казва се още:
Когато инвеститорите поискаха да изтеглят приходите си от добив, Потапенко и Туригин не са били в състояние да изплатят добитата криптовалута, както беше обещано. Вместо това те или се съпротивляваха на извършването на плащанията, или се разплащаха с инвеститорите, използвайки дигитална валута, която обвиняемите бяха закупили на свободния пазар – а не валута, която бяха добили.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.