Изследователи в областта на сигурността установиха, че има тревожен ръст във фалшифицирането на криптовалути, като се обръща специално внимание на компаниите от списъка Fortune 100.
В неотдавнашен доклад на Resecurity се подчертава появата на фалшиви токени, имитиращи добре познати марки, правителствени органи и дори национални валути. Тази тенденция е особено разпространена в областта на децентрализираните финанси (DeFi) и в по-широката криптосфера, където измамниците се възползват от ентусиазма на инвеститорите чрез схеми като „rug-pull“ и измамни инвестиционни възможности.
Един от забележителните примери, очертан от Resecurity, включва фалшив токен, наречен „BRICS“, който се възползва от шумотевицата около междуправителствената организация БРИКС, включваща Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Използвайки репутацията на организацията, измамниците провеждат първично предлагане на монети (ICO), за да популяризират фалшивия токен, като обещават различни стимули.
Тези измамници разпространяват дезинформация за потенциални нови членове, които се присъединяват към алианса, или предлагат инициативи като валута, подкрепена със злато. Според Resecurity платформи като Lobstr.co, известна с това, че улеснява създаването на токени в мрежата Stellar, са се превърнали в горещи точки за такива незаконни дейности поради адаптивния си характер.
Освен това Resecurity е сигнализирала за подобни фалшиви токени, представящи се за известни организации като петролни корпорации и национални регулаторни органи. Тези измами често се позовават на реномирани организации като Паричния орган на Сингапур и централните банки в Близкия изток.
Solidus Labs потвърди констатациите на Resecurity, като съобщи, че тези схеми са измамили над 2 милиона инвеститори, надминавайки броя на жертвите, засегнати от големи крипто фалити като FTX, Celsius и Voyager. Такива измами са предимно под формата на DeFi схеми, при които измамниците манипулират смарт договорите на токените, за да измамят инвеститорите, или т.нар. „exit“ измами, при които парите на инвеститорите изчезват след продължителна промоция.
Достъпността и сравнително ниските бариери за навлизане в изпълнението на тези измами поставят значителни предизвикателства пред криптовалутния пейзаж. Resecurity подчертава необходимостта от повишена бдителност и стабилни регулаторни мерки за противодействие на измамните дейности.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…