Компания е подала съдебен иск срещу Tether и нейните филиали, обвинявайки ги в участие в "измамни" и "преференциални" трансфери, включващи над $2 милиарда в Биткойн (BTC).
Искът, подаден във федералния съд по несъстоятелност, цели да възстанови загубените BTC, за които Celsius Network Ltd. твърди, че са били неправилно управлявани от Tether в критичния период, довел до нейния фалит.
През 2020 г. компанията Celsius, основен крипто заемодател, сключи споразумение за заем с Tether Ltd., което ѝ позволи да заема стабилни монети като USDT и EURT при ниски лихвени проценти, използвайки Биткойн като обезпечение. До средата на 2022 г. Celsius е заела близо $2 милиарда в USDT, обезпечени с десетки хиляди BTC.
В иска се твърди, че през деветдесетте дни преди Celsius да подаде молба за обявяване в несъстоятелност през юли 2022 г. Tether е поискала и получила значително допълнително обезпечение, възлизащо на 15,658.21 BTC, и е обезпечила нови заеми с още 2,228.01 BTC.
За тези действия, описани като “Преференциални преводи за доплащане” и “Преференциални преводи за взаимно обезпечаване“, се твърди, че несправедливо са облагодетелствали Tether за сметка на другите кредитори на Celsius.
Съобщава се, че на 13 юни 2022 г. Tether е поискала още обезпечения, като е дала на Celsius само 10 часа за отговор. Твърди се обаче, че Tether е приложила цялото обезпечение на Celsius – 39,542.42 BTC – незабавно, с което е нарушила договора. Изтъква се още, че това “преференциално прехвърляне” е причинило значителни финансови щети, тъй като Tether е продала BTC токените на по-ниска пазарна стойност, значително под текущата му стойност.
В иска се твърди, че ликвидирането на Биткойн притежанията на Celsius от страна на Tether е било търговски необосновано и е нарушило установените пазарни практики. Celsius иска да си възстанови всички Биткойн токени или равностойната им стойност като обезщетение, като според компанията действията на Tether са я лишили от възможността да устои на пазарния спад и да се възползва от защитата от фалит.
Алекс Машински, който излежава присъда от 100 години затвор, иска свидетелските показания на шестима бивши служители в рамките на наказателното си дело.
След създаването си през 2009 г. Биткойнът първоначално трудно получи признание като новаторска технология, като често бе определян като измама.
Известната с крипто кражбите хакерска група е загубила достъп до стабилни монети на стойност близо $5 милиона след предприетите от емитентите на стабилните монети действия за замразяване на средствата.
Най-голямата крипто борса издаде предупреждение за атака със зловреден софтуер, насочена към нейните потребители, която променя адресите за теглене на криптовалути.