Компания е подала съдебен иск срещу Tether и нейните филиали, обвинявайки ги в участие в "измамни" и "преференциални" трансфери, включващи над $2 милиарда в Биткойн (BTC).
Искът, подаден във федералния съд по несъстоятелност, цели да възстанови загубените BTC, за които Celsius Network Ltd. твърди, че са били неправилно управлявани от Tether в критичния период, довел до нейния фалит.
През 2020 г. компанията Celsius, основен крипто заемодател, сключи споразумение за заем с Tether Ltd., което ѝ позволи да заема стабилни монети като USDT и EURT при ниски лихвени проценти, използвайки Биткойн като обезпечение. До средата на 2022 г. Celsius е заела близо $2 милиарда в USDT, обезпечени с десетки хиляди BTC.
В иска се твърди, че през деветдесетте дни преди Celsius да подаде молба за обявяване в несъстоятелност през юли 2022 г. Tether е поискала и получила значително допълнително обезпечение, възлизащо на 15,658.21 BTC, и е обезпечила нови заеми с още 2,228.01 BTC.
За тези действия, описани като „Преференциални преводи за доплащане“ и „Преференциални преводи за взаимно обезпечаване„, се твърди, че несправедливо са облагодетелствали Tether за сметка на другите кредитори на Celsius.
Съобщава се, че на 13 юни 2022 г. Tether е поискала още обезпечения, като е дала на Celsius само 10 часа за отговор. Твърди се обаче, че Tether е приложила цялото обезпечение на Celsius – 39,542.42 BTC – незабавно, с което е нарушила договора. Изтъква се още, че това „преференциално прехвърляне“ е причинило значителни финансови щети, тъй като Tether е продала BTC токените на по-ниска пазарна стойност, значително под текущата му стойност.
В иска се твърди, че ликвидирането на Биткойн притежанията на Celsius от страна на Tether е било търговски необосновано и е нарушило установените пазарни практики. Celsius иска да си възстанови всички Биткойн токени или равностойната им стойност като обезщетение, като според компанията действията на Tether са я лишили от възможността да устои на пазарния спад и да се възползва от защитата от фалит.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.