Появиха се слухове, че Facebook са отворени към идеята да използват стабилни монети, които са фиксирани към национални валути, за своя предстоящ крипто проект - Libra.
Според Reuters, на 20-и октомври Дейвид Маркъс, ръководителят на проекта и главен изпълнителен директор на Facebook портфейла Calibra, заяви, че Libra може да използват различни стабилни монети, които са фиксирани към фиатни валути, вместо първоначално предложения токен.
Изказвайки се на банков семинар в неделя, Маркъс съобщи, че основната цел на проекта е да се създаде по-ефективна платежна система и че не е против да се търсят алтернативни подходи:
„Бихме могли да го направим по различен начин. Вместо да имаме синтетична единица … бихме могли да имаме серия от стабилни монети – базирани на долара, евро, британска лира и т.н. […] Определено бихме могли да подходим към този метод, като вече са интегрирани множество стабилни монети, представляващи национални валути в токенизирана дигитална форма […] Това е една от възможностите, които трябва да бъдат разгледани.“
Първоначално предложената подкрепа за монетата на Libra беше кошница от различни национални валути, включително щатски долар, евро, японска йена, британска лира и сингапурски долар.
Проектът се нуждае от гъвкавост във враждебната регулаторна среда.
Маркъс предполагаемо отбелязва, че гореспоменатите стабилни монети не са предпочитаният вариант на Libra Association за проекта, но все пак са длъжни да останат ‘гъвкави’.
Асоциацията – ръководния орган на проекта, загуби няколко ключови членове през последните седмици, включително големи фирми за разплащания и електронна търговия като PayPal, Visa, eBay, Mastercard и Stripe.
Според министъра на финансите на САЩ, Стивън Мнучин, фирмите напуснаха Libra Association, тъй като проектa „не беше в съответствие“ с американските стандарти за борба с прането на пари.
Всъщност, Libra продължават да се сблъскват с натиска на глобалните регулатори, които изразяват засилен скептицизъм по отношение на проекта и неговия възможен ефект върху глобалната финансова стабилност.
Наскоро финансовите министри и ръководителите на централните банки на страните от Г-20 изразиха опасенията си, че глобалните стабилни монети могат да повлияят негативно на суверенитета на паричната политика, особено в развиващите се страни.
На 18-и октомври германският федерален министър на финансите Олаф Шолц заяви, че глобалните регулатори трябва да забранят развитието на Libra.
Изпълнителният директор на Facebook, Марк Зукърбърг, ще даде показания за проекта пред Комитета за финансови услуги на Камарата на представителите на САЩ на 23-ти октомври.
На 10 декември Шактиканта Дас завърши мандата си като управител на Резервната банка на Индия (RBI) и се възползва от възможността да изтъкне трайната си визия за индийската икономика, подчертавайки по-специално ролята на дигиталните иновации.
Делото за несъстоятелност на FTX продължава да се развива със значителни промени, тъй като последните документи разкриват възстановяването на милиони от политически дарения, направени от борсата.
Бившият председател на Фед в Кливланд Лорета Местер предполага, че Федералният резерв може да се наложи да преосмисли стратегията си за лихвените проценти в резултат на последните тенденции при инфлацията.
MicroStrategy, известна американска технологична фирма, скоро може да се окаже включена в престижния индекс Nasdaq 100.