Facebook и Instagram, дъщерните дружества на технологичния гигант Meta, са на път да позволят на своите потребители да създават свои собствени незаменими токени, пише Financial Times.
Собствениците на NFT ще могат да покажат своите скъпоценни произведения на изкуството като профилни изображения. Twitter обяви подобна опция миналия септември.
На всичкото отгоре, компанията на Марк Зукърбърг работи и върху собствен пазар за NFT, който ще направи възможно закупуването и продажбата на колекционерски предмети. Meta ще трябва да се конкурира с компании, които са местни за криптовалути като OpenSea и Coinbase.
Трябва да се отбележи, че усилията на Meta за NFT все още са в начален стадий, което означава, че гореспоменатите функции е малко вероятно да стартират скоро.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: NFT платформа достига нов рекорд в месечен ETH обем
Преминаването на Facebook към NFT е почти очаквано. Компанията ефективно влезе all-in в своите планове за метавселена, като ребрандира на Meta и промени логото си с това на безкрайния цикъл в началото на ноември.
Амбициите на технологичния гигант за метавселената най-вече бяха посрещнати с предимно противоречиви коментари, като много привърженици на криптовалутите твърдяха, че е вероятно да подкопаят децентрализацията.
Писателят на научна фантастика Нийл Стивънсън, който предсказа Метавселената и измисли термина в романа от 1992 г. „Snowcrash„, поясни, че няма нищо общо с ребрандирането на Facebook. Суперзвездата от трилогията на Матрицата Киану Рийвс подчерта, че концепцията не е измислена от технологичния гигант в декемврийско интервю за Variety.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.