Крипто общността следи как законодателите на ЕС финализират разпоредбите, които ще засегнат добивните дейности с доказателство за работа и непопечителските портфейли в региона.
Според Патрик Хансен, съветник по криптовалутите в Presight Capital, двата законопроекта най-вероятно ще бъдат финализирани до края на този месец.
Освен това одобрението им в този вид или с изменения „ще има огромни последици за криптопазара в ЕС и извън него„.
По отношение на законопроекта MiCA г-н Хансен обясни, че законодателството се намира на етап триалог, на който трите институции на ЕС – Съветът, Парламентът и Комисията – се срещат на 30 юни, за да обсъдят и евентуално да постигнат съгласие по няколко теми, по които трябва да се работи допълнително.
На първо място, законодателите трябва да решат дали NFT са в обхвата на законопроекта и дали да включат защита на потребителите.
На второ място, ще бъде определено издаването на стабилни монети, включително възможността за въвеждане на прагове и надзор.
На трето място, DeFi индустрията може просто да бъде изключена от обхвата на законопроекта MiCA, като за 2023 г. е предвиден отделен доклад.
Четвърто – въздействието на операциите с криптовалути в ЕС върху околната среда ще бъде изяснено, като се има предвид, че европейските законодатели вече решиха, че няма да забранят напълно мрежите с доказателство за работа, като например Биткойн.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Председателят на SEC иска единна регулаторна рамка за криптовалутите
По отношение на предложения от ЕС законопроект за прилагане на процедури за борба с изпирането на пари и за установяване на самоличността при транзакции с непопечителски портфейли, законодателите в региона все още трябва да обсъдят следното:
Към момента на изготвяне на настоящия доклад не е ясно дали законодателите на ЕС ще постигнат съгласие по всички въпроси от втория законопроект относно непопечителски портфейли. Следователно дискусиите могат да продължат и през втората половина на годината.
Няма съмнение, че стандартът ISO 20022 може да се окаже значителен катализатор за някои инвеститори в криптовалути.
Групата иска да чуе мнения от регулаторните органи, експертите от сектора и правителството по редица теми.
Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) разследва Coinbase, най-голямата борса в страната, а според служителите от офиса на Лумис са насочили вниманието си и към глобалния гигант Binance.
Сенатор Елизабет Уорън продължава кампанията си срещу криптовалутите, като този път предлага закон, който на практика ще прекрати предоставянето на криптовалутни услуги от банките, според доклад на Bloomberg от четвъртък.