По непотвърдена информация Bitcoin може бъде забранен в ЕС от 2025 г., ако Комисията и Съветът на ЕС не отхвърлят осакатяващо изменение на регулаторната рамка на MiCA.
Според доклад, публикуван от германската медия за криптовалути BTC-ECHO, Европейският парламент, един от законодателните клонове на Европейския съюз, иска да забрани Bitcoin и други криптовалути, базирани на доказателство за работа (PoW).
Окончателният проект на рамката за пазари на криптоактиви (MiCA), дългоочакваният пакет от регулации за криптовалути, включва разпоредба за забраната на „екологично неустойчивя“ консенсусен механизъм.
Това означава, че Bitcoin може да стане незаконен в Европейския съюз от 1-ви януари 2025 г.
На предприятията ще бъде забранено да предлагат каквито и да е услуги, свързани с криптовалути, базирани на алгоритъма за доказателство за работа.
Стефан Бергер, дясноцентристкият докладчик зад рамката, каза, че предложението е „много вероятно“ да получи зелена светлина.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Nexo спира да плаща лихви по нови депозити на клиенти в САЩ
Тя беше прокарана от лявоцентристките социалдемократи, Зелените и Лявата партия.
Някои християндемократи и десни консерватори се противопоставиха на забраната на Bitcoin, което се отрази на партиите, които подкрепиха репресиите срещу PoW.
Европейската комисия, изпълнителната власт на Европейския съюз, ще участва в триалог със страните-членки и парламента, преди да постигне окончателно решение по-късно тази година.
Патрик Хансен, ръководител на растежа и стратегията в стартиращата компания за децентрализирано финансиране Unstoppable Finance, описа предложението като „самоубийствено„, прогнозирайки, че то ще убие цялата крипто индустрия в ЕС.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.