НАЧАЛО Финтех

Европейската централна банка предвижда директна употреба на дигитални валути

04.12.2019 9:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Европейската централна банка предвижда директна употреба на дигитални валути

Европейската централна банка проучва потенциала за дигитална валута, която би позволила директна инжекция на ликвидност за потребителите, заяви Кристин Лагард, новият президент на банката.

Оптимистичните възгледи спрямо дигиталните валути

В първото си изслушване пред Европейския парламент като ръководител на ЕЦБ, Лагард продължи да разпространява посланието, че централните банки могат да приемат дигитална валута. Новият президент винаги е била с позитивна нагласа що се отнася до идеята за дигитална валута  – от началото на мандата си като ръководител на Международният валутен фонд, като сега ще внесе това отношение и в ЕЦБ.

И все пак Лагард заяви, че директното инжектиране на ликвидност може да представлява риск.

“Дигитална монета на централната банка (CBDC) би позволила на гражданите да използват парите на централната банка директно в ежедневните си транзакции. Въпреки това, в зависимост от дизайна си, дигиталната валута на централната банка може да представлява риск. Например, те биха могли да променят начина, по който паричната политика се провежда и предава на реалната икономика.”

ЕЦБ има задачата да поддържа ликвидността, като същевременно ограничава инфлацията до предварително определените 2 процента. За да постигне това, банката отпуска ликвидност на търговските банки, като същевременно определя базова лихва. Инжектирането на ликвидност използва наследени електронни системи, а парите след това се насочват към икономиката и потребителите чрез кредитиране и други дейности на търговските банки.

Централната банка също е кредитор от последна инстанция, поддържайки платежоспособността на банките. Но цифровата валута може да бъде достъпна директно за потребителите, предложи Лагард. Досега този подход за ръководство на икономиката не е изпитан и е само хипотетичен.

От EЦБ все още са скептични към Биткойн

ЕЦБ e тествала блокчейн и дори Биткойн (BTC) в миналото, като правят заключението, че скоростта и мащабa на системата не са достатъчни за извършване на транзакциите в мащаба на глобалната финансова система. Въпреки това, банката също е работила върху своето собствено блокчейн решение или друга форма на централизирана цифрова валута.

Лагард избягва да използва термина „криптовалута“, като прави разлика между дигитални активи и валута. Повечето привърженици на криптовалутите виждат смисъла на BTC и други монети в това, че имат фиксирано предлагане и ниска инфлация. Идеята на BTC всъщност противоречи на провеждането на гъвкава парична политика, която използва парите като инструмент за стимулиране или отдръпване на икономическата активност.

ЕЦБ вече поддържа най-ниските и дори отрицателни лихвени проценти, в опит да избегне рецесия и паника за ликвидност. Пределната лихва за кредитиране е 0,25%, с операции по рефинансиране при 0% лихва.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Финтех Новини

Ripple разширява обхвата си в Япония с ново сътрудничество

Финтех гигантът Ripple разкри стратегическо сливане с HashKey DX, базираното в Токио подразделение на HashKey Group, компания за финансови услуги за дигитални активи.

01.05.2024 3:30 1 мин. четене

Финансови гиганти създават работна група за квантова криптография

HSBC и PayPal са част от нова инициатива, изследваща квантово безопасната криптография в плащанията, целяща справяне с потенциалните рискове за киберсигурността, породени от нововъзникващите квантови компютри.

01.05.2024 2:00 1 мин. четене

Мъже “крадат” от жените си в Пакистан – дигиталните валути може да са решението на проблема

По време на специална среща в Рияд министърът на финансите на Пакистан Мухаммад Аурангзеб изрази интереса на правителството да приеме дигитална валута.

30.04.2024 12:30 1 мин. четене

Германците в готовност да приемат дигиталното евро според проучване на Bundesbank

Скорошно проучване на Deutsche Bundesbank разкри забележителна отвореност сред германците към приемането на дигитално евро, което показва значителна промяна в нагласите на потребителите и предлага решаваща възможност за модернизиране на европейския финансов сектор.

30.04.2024 8:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.