Европейският съюз, съгласно Регламента за пазарите на криптоактиви (MiCA), определи максималната стойност за извличане (MEV) като забранена тактика за манипулиране на пазара.
Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) публикува своя трети консултативен документ за изясняване на насоките на MiCA, с цел премахване на неяснотите преди пълното прилагане на закона. MEV, където миньорите или валидаторите използват позицията си, за да пренареждат транзакции за печалба, се подчертава като отличен пример за пазарна злоупотреба.
Патрик Хансен, ръководител на стратегията и политиката на Circle в ЕС, подчерта, че докладът на ESMA ясно дефинира MEV, описвайки го като метод, позволяващ на миньорите/валидаторите да печелят чрез манипулиране на реда на транзакция.
За да се справи с подобни злоупотреби, ESMA ще изисква от платформите за търговия да докладват за всички случаи на използване на MEV. Беше публикуван проект на шаблон за докладване на подозрителни дейности, като се очакват допълнителни уточнения след обратна връзка от заинтересованите страни до 25 юни.
Ходът на ЕС срещу MEV и подобни злоупотреби е част от по-широка стратегия за укрепване на позицията му на капиталовия пазар. Патрик Хансен отбеляза последните негативни тенденции в ЕС в ключови икономически области, като предупреди, че без решителни действия регионът рискува да изостане от други пазари като Съединените щати.
Чрез внедряването на MiCA ЕС има за цел да подобри пазарната си динамика и да привлече повече инвестиции, позиционирайки се като конкурентен играч в глобалната финансова екосистема.
Банковите регулатори на САЩ внесоха нова яснота за това как финансовите институции трябва да се справят с попечителството на криптовалути.
Съединените щати навлязоха в ключова седмица за крипто индустрията, тъй като законодателите и защитниците на дигиталните активи се подготвят за това, което се нарича „“Крипто седмица“.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.