Световните акции отбелязаха ръст, докато фючърсите върху американските индекси показаха смесени резултати в четвъртък след рекордните стойности на S&P 500 и Nasdaq Composite през предходната сесия.
Въпреки че пазарите в САЩ бяха затворени за Деня на независимостта, борсовите фючърси останаха активни. Фючърсите на Dow industrials се повишиха, тези на Nasdaq-100 леко се понижиха, а фючърсите на S&P 500 останаха стабилни.
Скокът на акциите на Tesla и по-слабите данни за пазара на труда дадоха тласък на S&P 500 и Nasdaq в сряда. Сега инвеститорите очакват доклада за работните места за юни, който ще бъде публикуван в петък и който се очаква да покаже създаването на 200,000 работни места и задържане на нивото на безработица на 4%.
По-бавното нарастване на броя на работните места или повишаването на безработицата може да означава икономическо охлаждане, което потенциално да накара Федералния резерв да обмисли намаляване на лихвените проценти през септември.
В Токио индексът Topix достигна нов връх, надминавайки максимума си от 1989 г. преди спукването на японския балон на активите.
В Европа вниманието беше насочено към парламентарните избори във Великобритания, като социологическите проучвания предвиждаха победа на Лейбъристката партия, а индексът FTSE 100 отбеляза ръст. В същото време във Франция индексът CAC 40 се повиши на фона на облекчението на инвеститорите от социологическите проучвания, които сочеха, че крайнодясната партия „Национален сбор“ няма да получи парламентарно мнозинство.
Спредът между доходността на френските и германските облигации се сви, а за продажбата на облигации на стойност $11 милиарда бе отбелязано силно търсене.
Флориан Йелпо от Lombard Odier Investment Managers посочи, че увеличаването на държавните разходи може да окаже натиск върху държавните облигации, което да доведе до разминаване в представянето на облигациите и акциите.
В Азия индекси като хонконгския Hang Seng, японските Topix и Nikkei 225 и индийския BSE Sensex достигнаха рекордни стойности.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).