Европейският съюз увеличава усилията си за привличане на повече рисков капитал в своя технологичен сектор, за да остане конкурентоспособен на иновационния подем в САЩ и Китай.
На 21 октомври еврокомисарят Илияна Иванова обяви старта на „Мрежата на надеждните инвеститори“ по време на среща с гръцкия министър-председател Кириакос Мицотакис. Тази инициатива има за цел да подкрепи стартиращите предприятия и да стимулира инвестициите в технологичния сектор в целия ЕС.
Мрежата на доверените инвеститори се фокусира върху осигуряването на инвестиции в рисков капитал, особено в областите на биотехнологиите и полупроводниците за разработване на изкуствен интелект.
Както съобщава Reuters, ЕС е включил 71 инвеститори, управляващи активи на стойност над $98 милиарда, които са се ангажирали да инвестират в европейски дълбокотехнологични компании.
Тези споразумения за рисков капитал са в съответствие с доклада на Европейската централна банка, в който се призовава за увеличаване и ускоряване на инвестициите в технологичния сектор на Европа, за да се запази нейното глобално конкурентно предимство.
ЕС работи активно по всеобхватни нормативни актове, за да гарантира, че неговите технологични сектори могат да работят и да въвеждат иновации в рамките на безопасен и структуриран пазар. Основните стъпки включват приемането на Акта на ЕС за изкуствения интелект и Регламента за пазарите на криптоактиви (MiCA).
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.