Във вторник Европейският парламент одобри нов набор от разпоредби, насочени към борбата с нарушенията на санкциите, особено тези, свързани с криптовалути.
Представителите на 27-те държави – членки на Европейския съюз, подкрепиха с огромно мнозинство новите правила с 543 гласа „за„, 45 „против“ и 27 „въздържал се„. Тези регламенти бяха стимулирани от конфликта между Русия и Украйна, тъй като нараснаха опасенията за нарушаване на финансовите санкции на ЕС срещу Русия.
Софи ин ‘т Велд, нидерландски законодател, отговарящ за прокарването на законодателството в парламента, подчерта необходимостта от него поради несъответствията и пропуските, произтичащи от различните национални подходи.
В съобщение за пресата тя заяви:
Това законодателство ни е необходимо, тъй като различните национални подходи са създали слабости и пропуски, а то ще позволи конфискуването на замразени активи.
Въпреки че санкциите са въведени на равнище ЕС, прилагането им е в правомощията на отделните държави членки, което води до разминавания в определенията на нарушенията и свързаните с тях санкции в различните държави, както се подчертава в съобщението за медиите относно гласуването в пленарна зала.
Новоприетите правила обхващат широк спектър от финансови услуги, включително предоставянето на „криптоактиви и портфейли„, което позволява налагането на санкции, които могат да включват замразяване на активи, включително в криптовалути.
Според приетия документ законодателството предоставя последователни определения за нарушения, като например незамразяване на средства, незачитане на забрани за пътуване или оръжейно ембарго, прехвърляне на средства на лица, на които са наложени санкции, или участие в транзакции с държавни структури от държави, на които са наложени санкции.
Преди да влезе в сила, законодателството трябва да получи одобрението на Съвета, съставен от високопоставени правителствени служители от държавите членки.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.