Негативната реакция към Libra на Facebook от множество организации, както във, така и извън крипто-общността, е все още налице.
Въпреки това, членовете на борда на Европейската централна банка (ЕЦБ) наскоро се ангажираха с темата за дигиталните валути, стабилните монети и Libra. Дискусията разглежда възприеманата стойност и вреда за потребителите на криптовалутата в световен мащаб.
По време на изслушването на Европейската централна банка, проведено на 25 септември в Deutscher Bundestag, Берлин, тема на дискусията беше „Дигитални валути, съсредоточавайки се върху Libra“.
Беноа Кьоер, член на управителния съвет на ЕЦБ, акцентира, че колкото и да могат да бъдат полезни трансграничните плащания за глобална търговска употреба и за имигрантите, които ще правят парични преводи към дома, разходите, наложени на потребителите за този физически обмен, са доста големи.
От друга страна, дигиталните валути и електронните портфейли са много по-добра опция за 1,7 милиона нерегистрирани възрастни, които тепърва ще бъдат включени в метода на плащане, а Libra като стабилна монета може да насърчи този растеж.
Междувременно съществува постоянен страх от глобални щети, които Libra като стейбълкойн може да причини, а Кьоер се постара да подчертае прането на пари, евентуално неспазване на данъчните закони и също така „противодействие на финансирането на тероризъм“.
Точно поради факта, че такива проблеми могат да се появят, нормално е на управителите на централните банки да им отнеме повече време за да направят оценка на дигиталния актив и да анализират евентуалните последствия от него.
Според Кьоер, ако Libra се интегрира глобално, което е много възможно предвид реакцията на широката общественост, валутата може да стане заместител на фиатните валути и да доведе до монетарен суверенитет в някои страни.
Въпреки че са съгласни, с това че стабилните монети като Libra вече имат голяма мрежа от съществуващи потребители, което я прави една от многото дигитални валути с глобално влияние, единствените изисквания за разглеждане на одобрението в Европа зависят само от нейната регулаторна рамка.
Неотдавнашното поскъпване на Dogecoin възроди ентусиазма в цялата общност, като активите се повишиха с 36% само за една седмица.
Макар интересът на дребно към криптовалутите да остава сдържан, някои анализатори смятат, че пазарът тихо подготвя следващия си пробив.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.
През май крипто пространството е изпълнено с обещаващи airdrop събития, които предлагат на потребителите награди без големи предварителни инвестиции.