Европейската централна банка (ЕЦБ) напредва в изпълнението на плана си за въвеждане на дигиталното евро с цел укрепване на платежната система на еврозоната и намаляване на зависимостта от глобални доставчици на платежни услуги като Visa и Mastercard.
Ключов елемент на инициативата е създаването на Наръчник за правилата за дигиталното евро, който ще стандартизира платежните процеси в цялата еврозона. След преглед, в който участваха заинтересовани страни като потребители и доставчици на платежни услуги, ЕЦБ въведе седем нови работни направления, насочени към области като потребителско изживяване и управление на риска.
Банката също така си сътрудничи с търговци, финтех компании и академични институции, за да тества функции като условни плащания, като доклад за тези тестове се очаква да бъде представен до юли 2025 г. Освен това ЕЦБ е приключила процедурата по обявяване на покана за потенциални доставчици на дигитални еврокомпоненти, като решенията ще бъдат взети през 2025 г.
Отзивите на потребителите играят важна роля при оформянето на дизайна на дигиталното евро, за да се гарантира неговата достъпност. Някои критици обаче изразяват загриженост относно финансовото наблюдение и контрол, като се опасяват, че дигиталната валута може да доведе до по-рестриктивна финансова система.
Ако бъде успешно, дигиталното евро би могло да засили финансовия суверенитет на еврозоната и да оспори господстващото положение на щатския долар в световните финанси. То би могло също така да направи трансграничните транзакции по-бързи, по-евтини и по-прозрачни, насърчавайки държавите извън Европа да приемат еврото.
Въпреки постигнатия напредък все още има предизвикателства, включително регулаторни трудности и опасения за неприкосновеността на личния живот. ЕЦБ продължава да усъвършенства плановете си, тъй като се стреми да балансира иновациите с регулирането и общественото доверие. Пътят към дигиталното евро има потенциала да промени както финансовия пейзаж в Европа, така и глобалната финансова система.
Шон Невил, съосновател на Circle и настоящ изпълнителен директор на Catena Labs, стартира смело ново начинание, насочено към изграждането на финансова система, създадена специално за ерата на изкуствения интелект.
Ripple ускорява регионалните си амбиции с нов тласък в ОАЕ, сключвайки съюзи със Zand Bank и финтех стартъпа Mamo, за да разшири своята платежна блокчейн мрежа.
Все повече финансови институции се обръщат към стабилните монети, не само с цел намаляване на разходите, но и като основа за бъдещ растеж.
Mastercard задълбочава участието си в крипто пространството с нова глобална инициатива, която ще позволи на потребителите да харчат стабилни монети толкова лесно, колкото и фиатните валути.