Плановете на Facebook да изгради Libra, дигитален актив, подкрепен от кошница с фиатни валути, не страда от недостиг на противници.
През месеците след обявяването му, проектът предизвика спорове и много възмущение сред регулаторите по целия свят, които предупреждават, че на Facebook и изпълнителния директор Марк Зукербърг не може да се поверяват чувствителни финансови данни. И тогава идва проблема с милиардите потребители. Според тях, дигитална валута в ръцете на социален медиен гигант може да разклати глобалната финансова система до основи.
Европейският съюз ще обмисли възможна забрана на високорискови криптовалутни проекти и ще предприеме действия за блокиране на стартирането на Libra, според доклад, публикуван от Reuters.
Финансовите регулатори на ЕС искат всички опции да бъдат ясно изложени, което включва предотвратяване на продължаващото развитие на дигитална валута, защото представляват прекомерни рискове.
Даниел Даяну, президент на фискалния съвет на Румъния, казва, че Libra са „много опасни“, като подчертава, че подобни активи „са част от логиката на онези, които смятат, че има нужда от паралелни пазари и очакват с нетърпение изчезването на централните банки“.
В последното предложение, което вероятно ще бъде обсъдено по време на предстояща среща с министрите на финансите от ЕС в петък, европейските регулаторни органи заявяват, че Libra и други подобни инициативи „не трябва да започват да действат в Европейския съюз“.
Тревожността около технологични гиганти като Facebook, които заплашват да узурпират ролята на централните банки, подтиква ЕС да обмисли създаването на собствена публична цифрова дигитална валута.
Според проекта:
ЕЦБ и други централни банки на ЕС биха могли да проучат възможностите, както и предизвикателствата пред издаването на дигитални валути на централна банка.
Докато крипто общността остава до голяма степен разделена по отношение на Libra – анализирайки всичко от важността на Биткойн до криптовалутите като цяло, до децентрализираните системи и до способността на Facebook да изкупи себе си в очите на регулаторите, които се опитват да ги спрат – създателят на Етериум , Джоузеф Любин, казва, че е голям фен на проекти като Libra, но добавя, че не се ръководят, от когото трябва.
„Не вярвам, че Facebook би трябвало да ръководи този проект, имайки предвид отношението към личната информация и цялостното доверие във Facebook.“
Що се отнася до наистина децентрализираните криптовалути, създателят на Cardano и съсъздателят на Етериум, Чарлз Хоскинсън, обясняват защо Libra са нещо различно.
„Самият факт, че американското правителство не може да проведе инквизиция или изслушване срещу Биткойн е свидетелство за силата на децентрализацията.“
Банковите регулатори на САЩ внесоха нова яснота за това как финансовите институции трябва да се справят с попечителството на криптовалути.
Съединените щати навлязоха в ключова седмица за крипто индустрията, тъй като законодателите и защитниците на дигиталните активи се подготвят за това, което се нарича „“Крипто седмица“.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.