Европейската комисия и Европейският инвестиционен фонд (EIF) пуснаха нова инвестиционна схема за изкуствен интелект (AI) и блокчейн в Европа.
Съобщението на организацията от 20 ноември гласи:
С Европейската комисия стартираме специализирана инвестиционна схема, която ще предостави 100 милиона евро на фондове за рисков капитал или други инвеститори, които поддържат AI и базирани на блокчейн продукти и услуги. Тъй като това са основополагащи инвестиции, очакваме да бъдат генерирани общо 300 милиона евро от други частни инвеститори.
Проектът ще се фокусира върху развитието и растежа отвъд фазата нa изследванията и Доказателството за концепция (PoC).
Очаква се Западна Европа да похарчи $674 милиона за блокчейн технология през 2019 г., което я прави вторият регион с най-много разходи в тази сфера. Това ги поставя зад САЩ ($1,1 милиарда), но пред Китай ($319 милиона), според данните.
Въпреки това, голяма част от парите са насочени към етапите на изследване и доказване на концепцията, като малко ще отива за по-нататъшно развитие и растеж. Организацията отбелязва:
‘Финансовата пропаст’ при блокчейн и AI в Европа представлява възможност за EIF да подкрепя тези нови технологии чрез съществуващите и бъдещите си мрежи за рисков капитал.
Малко затворени фондове за рисков капитал инвестират в блокчейн пространството в Европа, което означава, че в крайна сметка много предприемачи получават американско финансиране. Това често води до напускането на региона на възможностите и икономическия растеж, свързани с тези технологии.
От 2020 г., схемата ще предостави на разположение 100 милиона евро за поддръжка на AI и базирани на блокчейн продукти и услуги. Очаква се това да привлече допълнителни 300 милиона евро от частни инвеститори.
Съвместните инвестиции с национални промоционални банки следва да продължат да увеличават наличния капитал.
Както по-рано бе съобщено, Европейската централна банка обмисля издаването на собствената си дигитална монета – Eurocoin.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.