Германският финансов министър и вицеканцлер Олаф Шолц се застъпва за национална дигитална валута.
„Подобна платежна система би била добра за финансовия център Европа и неговото интегриране в световната финансова система„, каза Шолц в края на миналата седмица в доклад, публикуван от местното списание за бизнес новини WiWo (WirtschaftsWoche).
Шолц каза следното, визирайки Libra, предложената стабилна монета на Facebook:
Не бива да оставяме тази сфера на Китай, Русия, САЩ или други частни доставчици.
Само миналия месец Германия предприе стратегия за блокчейн, която предотвратява емитирането на паралелни валути в страната. Като също така не желае да подпомага за развитието на крипто проекта на Facebook. Тогава Шолц каза:
„Основен елемент на държавния суверенитет е издаването на валута – ние няма да оставим тази задача на частни компании.“
Идеята за дигитален долар също има подкрепата на някои законодатели в САЩ. Миналата седмица, републиканеца Френч Хил (Арканзас) и демократа Бил Фостър (Илинойс) помолиха Федералния резерв и централната банка на страната да вземат предвид разработването на „национална дигитална валута“.
Китайската централна банка, от друга страна, е „готова“ да пусне дигитална версия на своят юан по-късно през тази или началото на следващата година.
Авиокомпанията Emirates Airline направи смела крачка към приемането на дигиталните финанси, като подписа меморандум за разбирателство (MoU) с водещата крипт платформа Crypto.com.
Автономното подразделение на Volkswagen, Volkswagen ADMT, обяви партньорство с Bee Maps — иновативна пространствена навигационна услуга, изградена върху блокчейна Solana.
Bitget Wallet сключи стратегическо партньорство с Mastercard и доставчика на Web3 плащания Immersve за пускането на нова платежна карта, която позволява на потребителите да харчат криптовалути директно от своите дигитални портфейли.
Изпълнителният директор на Robinhood Влад Тенев разкри в понеделник планове за пускане на токенизирани акции на европейския пазар, като се започне с акции на частните технологични гиганти OpenAI и SpaceX.