Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, смело защитава Биткойн (BTC) в Европа - не като спекулативен актив, а като необходимост.
Неговият аргумент? Отслабващата позиция на еврото, контрастираща с устойчивостта на водещия дигитален актив.
Докато BTC продължава да достига рекордни стойности, еврото се понижава. Към момента на писане на статията криптовалутата възлиза на €98,000, докато еврото – измерено в BTC – е загубило 65% от началото на 2024 г. Разширяващата се разлика поражда опасения за онези, които разчитат на стабилността на традиционната валута.
През последните две години Европейската централна банка (ЕЦБ) поддържаше критична позиция по отношение на Биткойн, като председателят ѝ Кристин Лагард отхвърли всякаква възможност за добавянето му към резервите на банката Междувременно в САЩ се засилват дискусиите за ролята на BTC в националните резерви.
Джао твърди, че Европа трябва да реши дали да се придържа към традиционните финансови модели, или сериозно да проучи водещата криптовалута като алтернатива. Инфлацията, променящите се парични политики и икономическата несигурност продължават да поставят под въпрос традиционните системи, докато BTC, със своята децентрализирана структура и ограничено предлагане, представлява потенциален хедж.
Въпреки че не е лишен от рискове, Биткойн все повече се разглежда като противовес на колебанията на фиатната валута. Дали Европа ще го приеме, все още не е сигурно, но темата далеч не е приключила.
Японската компания Metaplanet Inc. се изкачи до пето място в списъка на публичните компании с най-големи Биткойн резерви, според нова актуализация на BitcoinTreasuries.net.
Исторически точен технически индикатор, който е прогнозирал всеки голям срив на Биткойн, отново се задейства, предупреждава крипто анализаторът Али Мартинез.
Европейският банков гигант UniCredit се готви да предложи на своите професионални клиенти нов инвестиционен продукт, свързан с ВТС ETF (IBIT) на BlackRock, според доклад на Bloomberg.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.