Вицепрезидентът на Европейската комисия (ЕК) Андрус Ансип наскоро призова Европа да се превърне в световен лидер в областта на дигиталните иновации, като приеме технологията блокчейн заедно с "изкуствения интелект" (AI) в речта си на Digital Day 2018 в Брюксел вторник, 10-и април.
Цитирайки британската международна технологична инвестиционна компания Atomico, Ансип твърди, че Европа е “дом на водещата световна научноизследователска общност на изкуствен интелект”, докато според европейския технологичен сектор Европа е “най-добре позиционирана да играе водеща роля” в блокчейн.
Изтъквайки необходимостта от поемането на световно лидерство в дигиталната технология, Ансип призова ЕК да подкрепи европейския технологичен сектор “както политически, така и финансово”. Вицепрезидентът на ЕК подчерта, че правителствата на ЕС трябва да допринесат за бързо разрастващата се блокчейн технология, която вече “се излиза от лабораторията и се превръща в мода”, добавяйки, че регионът явно има конкуренция:
“Европа е най-добре позиционирана да играе водеща роля в областите на блокчейн и изкуствения интелект. Не е тайна обаче, че трябва да инвестираме – политически и финансово. Има доста за наваксване. Другите континенти напредват бързо. “
Ансип подчерта значението на финансовата подкрепа от страна на правителствата на ЕС, заявявайки, че технологичното развитие се нуждае от подходящи условия и инфраструктура и че “нищо от това не идва безплатно”. “За да може Цифровият Единен Пазар да работи за хората и бизнеса, да напредва спрямо нашите дигитални приоритети, да гарантира, че Европа е световен лидер в областта на цифровите технологии: имаме нужда от много пари”, заяви вицепрезитентът.
През март ЕК разкри плановете си за пускане на съвместна регулаторна рамка за fintech, включително и групово финансиране, и стандартите на блокчейн технологията. По-рано на 1-и февруари, Европейската комисия обяви пускането в експлоатация на Европейската Блокчейн Обсерватория и Форум, целящ да приложи DLT (Disturbed Ledger Technology), от които блокчейн е един вид, за икономиката на блок-а.
Робърт Кийосаки, известен с книгата си “Богат татко, беден татко”, подчерта неотложната заплаха от нарастващия американски дълг, който само през ноември е нараснал с $240 милиарда.
Богатството на милиардерите нарасна значително през тази година благодарение на процъфтяващия фондов пазар, който се характеризира с над 20-процентно увеличение на индекса S&P 500 и над 50-процентно увеличение на Nasdaq 100 от началото на годината.
Европейските законодатели постигнаха новаторско споразумение за регулиране на изкуствения интелект (AI), което проправя пътя за цялостен закон за AI в западните държави.
По време на годишната среща на върха на БРИКС 2023 алиансът обяви разширяване на дейността си с участието на шест държави.