Светът на криптовалутите показа признаци на възстановяване след жестоката крипто зима. Много дигитални валути достигнаха или се доближават до рекордно високи нива, което показва обещаващите им бъдещи перспективи.
Въпреки че това може да изглежда несвързано, централните банки по света започнаха да намаляват лихвените проценти, което може да има огромни последици за пазарите на криптовалути. Това е връзка, която създава привлекателна възможност за финансистите, тъй като намаляването на лихвените проценти от страна на централните банки ще предложи свежи пари в капацитета на икономиката и следователно ще доведе до потенциален бум на криптовалутите.
Неотдавна Европейската централна банка (ЕЦБ), централните банки на Канада, Швейцария и Швеция, наред с други, намалиха референтните лихвени проценти. Въпреки че има надежда, че същото ще се случи и с Федералния резерв на САЩ до края на годината, все още няма действия в тази посока Тази промяна е от значение, тъй като американската икономика все още е най-голямата в световен мащаб и следователно този акт може да насърчи по-добри условия за риск на активи като криптовалутите.
Лихвените проценти играят важна роля при определянето на поведението на инвеститорите на крипто пазара. Криптовалутите, които са известни с това, че са рискови активи, процъфтяват в условия на висока ликвидност с ниски разходи по заеми, при които средствата се движат свободно в различни класове активи, включително криптовалути.
През 2020 г. централните банки понижиха лихвените проценти почти до нула като част от отговора си на икономическите последици, породени от Ковид кризата. Само през ноември 2021 г. това доведе до скок на Биткойн от $7,000 до близо $69,000, което спомогна за увеличаване на общата капитализация на криптовалутите от $190 милиарда до над $2 трилиона.
Макар и не толкова драстичен, колкото предишните, кръгът от намаления на лихвените проценти се очаква да бъде до голяма степен благоприятен за криптопазарите. На фона на възможните спекулации инвестиращите трябва да поддържат дисциплина, като се фокусират върху утвърдени криптовалути като Биткойн и Етериум, чиято дълготрайност и надеждност са добре доказани.
Предпазливостта от изкушенията, произтичащи от спекулативните инструменти, ще помогне за ориентирането в предстоящия етап.
Биткойн може да е на прага на поредния голям пробив, тъй като институционалните инвестиции се връщат до нива, които в миналото са предизвиквали бързо ускорение на цените.
Етериум може да не е най-бързият или най-евтиният блокчейн, но именно затова институционалните инвеститори го приемат с ентусиазъм.
Крипто пазарите са под натиск от месеци и много инвеститори задават един и същ въпрос – къде точно се намираме в цикъла на пазара на алткойните?
Според анализатора „Darkfost“, Биткойн навлиза в нова фаза на поведение в блокчейна, белязана от две ключови събития: $ядък трети пик в метриката SOPR по време на един…