Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Това бележи промяна в по-ранната прогноза на компанията за декември, поради признаци за забавяне на инфлацията и по-мекото от очакваното въздействие на тарифните политики.
Ревизираната прогноза предполага, че крайната лихвена процентна ставка на централната банка може да се установи между 3.00% и 3.25%, което е по-ниско от по-ранната прогноза от 3.50% до 3.75%. Според Goldman Sachs, редица дефлационни сили, включително по-слаб ръст на заплатите, по-слабо потребителско търсене в сектора на пътуванията и понижаващите се инфлационни очаквания, подкрепят тази корекция. Митата върху китайските стоки, които някога се опасяваха, че ще подхранват потребителските цени, оказаха слаб ефект, което допълнително подкрепя аргументите за по-ранно облекчаване на паричната политика.
Главният икономист за САЩ Дейвид Мерикъл отбеляза, че вероятността за понижение на лихвите през септември сега е „малко над 50%“. Той и неговият екип прогнозират пет понижения с 25 базисни пункта през септември, октомври и декември тази година, последвани от допълнителни понижения през март и юни 2026 г. Понижение през юли обаче се счита за малко вероятно.
Докладът отчита и леки признаци за отслабване на пазара на труда. Въпреки че данните за заетостта остават относително силни, индикаторите сочат, че за търсещите работа е по-трудно да си намерят работа. Сезонните фактори и последните промени в имиграционната политика също могат да представляват краткосрочни рискове за тенденциите в заетостта.
От Goldman Sachs подчертаха, че понижението на прогнозата за крайната лихва не се основава на преоценка на дългосрочната неутрална лихва, а отразява по-скоро текущите пазарни условия и интерпретациите на политиците. Мерикъл призна несигурността около истинската неутрална лихва, като посочи, че Фед може да запази гъвкавост в курса си на лихвената политика в зависимост от развитието на икономическите данни.
Тази актуализирана прогноза поставя Goldman Sachs в челните редици на пазарните очаквания, като предполага, че паричното облекчаване може да започне много преди края на годината, което потенциално може да преобразува стратегиите на пазарите на акции и фиксирани доходи в следващите месеци.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.