Животинският дух на Уолстрийт сякаш се възражда, напомняйки за пазарната буйност в миналото. Един от значимите играчи в тази стихия е Destiny Tech100 Inc. (търгуван под DXYZ), наскоро публичен фонд, предлагащ експозиция в избрани частни технологични компании като SpaceX, OpenAI и Epic Games, известна с Fortnite.
След дебюта си на NYSE в края на март DXYZ отбеляза зашеметяващ подем, като акциите му нараснаха с до 1,008%.
Стартирайки на цена от $8.25 на 26 март, DXYZ достигна връх от $105, след което възстанови повече от половината от печалбите си през следващите дни, стабилизирайки се на $50.41 до четвъртък следобед, според данни на FactSet. Обемът на търговия на фонда нарасна, достигайки $2 милиарда от 1 април насам, което е показателно за силния интерес на инвеститорите.
Сохаил Прасад, главен изпълнителен директор на Destiny XYZ, компанията майка на фонда, обясни тази нестабилността с факта, че инвеститорите все още проучват предложенията на DXYZ. Понастоящем DXYZ притежава акции на 23 технологични стартъпа, като SpaceX доминира в портфолиото му с 34.6%. Фондът има за цел да диверсифицира още повече, като включи акции на 100 стартъпа.
DXYZ работи като фонд от затворен тип, като по време на първичното си публично предлагане емитира фиксиран брой акции. Екипът на Прасад, използвайки връзките си със стартъпи, получава достъп до акции на известни частни компании. Въпреки това възникват опасения поради това, че DXYZ се търгува със значителна премия спрямо нетната стойност на активите (НСА), считана от анализаторите за „изключително надценена“. Тази премия, макар и да отразява бичи настроения, може да не е от полза за акционерите от фундаментална гледна точка.
Въпреки спекулативната търговия Прасад акцентира върху дългосрочния инвестиционен фокус на DXYZ, като демократизира достъпа до частни активи за средните инвеститори с прозрачност и по-ниски такси. Анализаторите обясняват ентусиазма на инвеститорите с предоставянето от страна на DXYZ на собственост в компании еднорози преди IPO, като предупреждават за завишените цени, които потенциално могат да доведат до неблагоприятна възвръщаемост, сигнализирайки за спекулативна пазарна мания.
Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
След експлойта от 14 април, който наруши работата, KiloEx разкри план за компенсация на засегнатите потребители. Планът обхваща три основни групи: Трейдъри, хибридни стейкъри и ВИП потребители.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.