НАЧАЛО Други

Ето колко банки са застрашени от това да се сринат

02.05.2024 21:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето колко банки са застрашени от това да се сринат

Нестабилността на някои банки в Съединените щати се превръща във все по-сериозен проблем, който има последици както за финансовия сектор, така и за икономиката като цяло.

В условията на нарастващи лихвени проценти и значителен дял на незастраховани депозити няколко банки се намират на ръба на колапса. Анализ, основан на неотдавнашeн доклад, откроява група институции, изправени пред повишена уязвимост, което предизвиква внимание към техните несигурни финансови позиции.

На преден план в това отношение са 186 банки в цялата страна, определени като особено податливи на фалит или срив. Тези банки, както разкрива докладът, озаглавен “Затягане на паричната политика и нестабилност на банките в САЩ през 2023 г.“, се борят с неблагоприятните последици от повишаването на лихвените проценти и значителната зависимост от незастраховани депозити. Проучването подчертава потенциалните загуби на пазарна стойност, понесени от отделните банки в условията на кампанията на Федералния резерв за повишаване на лихвените проценти. Освен това то хвърля светлина върху степента, в която тези банки зависят от финансиране от незастраховани вложители, особено от тези, които притежават сметки на стойност над $250,000.

Последиците от тези констатации се простират отвъд банковата индустрия. Ако половината от незастрахованите вложители бързо изтеглят средствата си от тези уязвими институции, дори застрахованите вложители могат да се сблъскат с обезценка. Подобен сценарий би поставил значителни предизвикателства, които потенциално биха наложили намесата на регулаторни органи като Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC). Сривът на Silicon Valley Bank служи като ярък пример, илюстриращ как обезценяването на активите, съчетано с изтеглянето на влогове, може да доведе до фалит на финансова институция.

В светлината на тези събития вниманието все повече се насочва към потенциалните последици от банковите фалити. Икономическата стабилност на засегнатите региони, интегритетът на финансовата система и благосъстоянието на вложителите – всичко това е под въпрос. Със задълбочаването на дискусиите около интервенцията и рекапитализацията заинтересованите страни от различни сектори следят отблизо ситуацията, осъзнавайки дълбоките последици от банковите фалити за икономиката като цяло.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Президентите на Русия и Китай обсъждат конфликта в Украйна и долара

В четвъртък руският президент Владимир Путин се срещна с китайския лидер Си Дзинпин, като получи държавно признание за посещението си.

17.05.2024 13:00 2 мин. четене

Топ 10 държави с най-голям дълг към Международния валутен фонд

От създаването си през 1944 г. МВФ е ключов играч в насърчаването на икономическия растеж в световен мащаб.

17.05.2024 12:00 1 мин. четене

БРИКС: Близо 15% ръст на китайския юан срещу долара за последните 20 години

Китайският юан се сблъска със спад от близо 1.9% спрямо щатския долар досега тази година, с леко покачване, наблюдавано тази седмица след спад в щатския долар след публикуването на данните за CPI.

17.05.2024 10:30 2 мин. четене

Прогнозите за цените на петрола стават все по-мечи

Търговците бързо намалиха бичите си позиции за суровия петрол миналата седмица, реагирайки на намаляващите премии и признаците за достатъчно предлагане на регионалните петролни пазари.

17.05.2024 9:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.