Април ще влезе в историята на пазара на криптовалути като месец с най-голям брой хакове както в DeFi, така и в NFT индустрията. Наскоро стана ясно, че хакерската група Zachxbt стои зад последните хакове в индустрията.
Хакерската група зад повечето хакове на NFT в Discord през последните няколко месеца в момента държи около $4 милиона в Етериум (ETH) в основните си портфейли. Въпреки че сумата не изглежда значителна предвид броя на отчетите в индустрията, трябва да имаме предвид, че тя не включва средства, преместени чрез решения за смесване на монети, което със сигурност е най-голямата част от откраднатите пари.
1/ With all of the NFT Discord hacks over the past few months I thought it would be beneficial to map out one of the groups doing them
Currently $3.9m (1355 ETH) sits in their main wallets which are highlighted below
This number doesn’t include what has already been cashed out pic.twitter.com/4kECBTuNCq
— zachxbt (@zachxbt) April 25, 2022
Последният хак, състоял се миналия уикенд, позволи на хакерите да спечелят над $300,000 в ETH чрез продажба на откраднати NFT. Хакът позволи на Zachxbt да следва маршрута на средствата, които се преместват активно от портфейл в портфейл. По-късно ETH се озовава в основния портфейл, който съдържа гореспоменатата сума.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Над $100 милиарда се вливат в крипто пазара – Биткойн отново над $40,000
С помощта на ENS, свързан с портфейли, забелязани в схемата, Zachxbt успя да проследи акаунтите на хакерите в Twitter. Зад хакването на The333Club стояха поне четири ENS адреса, като два от тях бяха свързани с анонимни акаунти в Twitter.
Според изследователя това е само една от многото хакерски групи, които използват уебсайтове за социално инженерство и фишинг за кражба на чужди NFT или пари под каквато и да е форма. Съобщава се, че тези групи произхождат от уебсайтове на форуми и вече може да са направили осемцифрена сума само от NFT измама.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.